Десетки хиляди посетители изпълниха улиците на града в тринадесетото издание на Нощ/Пловдив, което за първи път тази година продължи три вечери. Акцент в програмата беше юбилейната изложба ТУК НАВСЯКЪДЕ в бившия магазин Детмаг Снежанка, курирана от културолога Владия Михайлова. Изложбата може да бъде видяна до края на септември, а след това се очаква Детмаг Снежанка да продължи да функционира като галерийно пространство.
Една от големите атракции за пловдивчани и гостите на града беше Фонтанът с пеликаните пред Общината, който бликна с диетичната кола на Майк Буше на 15 септември сутринта. Скулптурата „Любовно гмуркане (диетичен пеликан с пяна)“ е част от общия проект „Private Idano“ и изразява неговия интерес към могъществото на масовата индустрия за производство на образи, прилагането на поведенчески модели и социалния контрол. Неговата първа самостоятелна изложба в България може да бъде видяна до края на октомври в галерия SARIEV Contemporary.
Международното участие във фестивала тази година беше представено от артисти от Финландия, Франция, Испания, Австрия, САЩ, Израел и Южна Корея. Посетителите имаха възможност да разгледат града през AR очила в проекта AR2.0_Alphaloop на френския автор Аделин Швайцер. В целия град бяха разпръснати и малките циментови фигури на Исаак Кордал, част от мащабния проект Cement Eclipses. Военният клуб и тази година беше една от най-посещаваните локации с кураторския проект на Петко Танчев Creative Media Lab, в рамките на който американската авторка Мери Франк представи мащабния си аудио визуален пърформанс SEED.
На 16 септември хиляди посетители изпълниха Античния театър за концерта на Фортисимо под диригентството на Максим Ешкенази и виртуозните музиканти на Софийската филхармония.
Официалното парти на Нощта и тази година беше организирано от Absolut и изненада публиката с участие на братя Аргирови, които излязоха на сцената заедно с австрийския DJ Stefan Obermaier. Неочакваният пърформанс е част от глобалната платформа на Absolut “Create A Better Tomorrow Tonight”, която в България ще премине под мотото #дасечувамеповече и ще има за цел да събере на една сцена артисти от различни музикални стилове.
И тази година традиционната програма предложи множество изложби и експозиции в пловдивските музеи и галерии. Основен акцент в тази част на фестивала беше изложбата „Живи разкази“ в Регионален етнографски музей – Пловдив, която представи двайсетте реставрирани картини от успешната краудфъндинг кампания на Нощ/Пловдив „Да върнем картините в музея“. В кампанията се включиха 37 дарители, които имаха възможността да се срещнат ексклузивно за първи път с произведенията малко преди официалното откриване на изложбата. Музей на авиацията – Пловдив също отвори врати за посетителите с темата за Космоса, като избраните в томбола имаха възможността да опитат „космическа храна”, специално приготвена за събитието. В Регионален исторически музей – Пловдив отвори врати ново крило, където гостите можеха да се запознаят с историята на банковото дело в България чрез богатата колекция от предмети и документи в юбилейната изложба „Зад вратите на трезора“ на Обединена българска банка.
Нощ/Пловдив 2017 представи на посетителите си над 120 безплатни събития на 75 локации в града и множество проекти, специално създадени или адаптирани за града от български и международни артисти.
Програмата „Отворени изкуства” е реализирана в партньорство с посолствата на Австрия, Финландия, САЩ, с Френски Институт България, Институт Сервантес София, европейската платформа IN SITU, Seoul Foundation for Arts and Culture, Arts Promotion Centre Finland’s (Taike), както и с подкрепата на Министерство на културата, Община Пловдив и Национален Фонд Култура.
Съорганизатори на фестивала НОЩ/Пловдив са Фондация Америка за България и Община Пловдив.