Държавата съкращава администрацията в следващите две години. Новината съобщи вицепремиерът Томислав Дончев. Това ще стане чрез принципа на споделените услуги. Проектът за споделени услуги е пилотен и засега ще засегне само счетоводители и служител в отдел "Човешки ресурси". В бъдеще обаче проектът може да бъде разширен.

Сега моделът предполага всяка администрация да има организационно звено. Добрите практики обаче показва, че еднотипните дейности на администрациите могат да бъдат предоставени от центове, различни от тях. Тези дейности обикновено са управление на финансите и на човешките ресурси, информационното обслужване и правене на обществени поръчки.

Част от счетоводителите и служителите по управление на човешките ресурси ще бъдат преквалифицирани и преместени на друга работа, защото дейностите им вече няма да се извършват по места, а само от няколко структури в страната, обяви вицепремиерът Томислав Дончев.

Дончев, който отговаря за реформата в администрацията представи заедно с представителя за България на Световната банка Тони Томпсън проекта за "Въвеждане на принципа на споделените услуги в организацията и работата на централната администрация".

Правителството работи по промените със Световната банка, която предлага да се вземе опит не само от други европейски държави, но и от САЩ, Канада и Нова Зеландия.

Най-висша цел е каква услуга получава гражданинът, зави заместник министър-председателят и посочи, че гражданинът не трябва да е куриер между отделните институции.

Още от следващата година ще има централизирано звено за услуги, например в сферата на счетоводството. В момента централизирано се възлагат обществени поръчки. Няколко са моделите и за въвеждане на споделени услуги.

Крайната цел е по-ниски разходи за услугите, които получават гражданите.

Реформата ще засегне и почивните бази на властта.

Над 100 са почивните бази, които се стопанисват от държавната администрация. Те обаче не се стопанисват добре и по всяка вероятност ще им бъдат взети. Дончев сподели, че не знае коя е най-добре управлявана и коя - най-зле. Нямало обаче мотивация да привличат повече клиенти.

България е една от малкото държави в ЕС, която не прилага модела за споделените услуги. Същевременно няма единен модел за тях, всяка държава има свой опит и начин за тяхното въвеждане, каза Красимир Божанов - директор на дирекция "Модернизация на администрацията" на Министерския съвет.

В рамките на проекта ще бъдат избрани две пилотни администрации, където да бъдат въведени споделени услуги. Изборът им ще бъде политическо решение, което ще бъде обсъдено на Съвета за административна реформа, уточни Красимир Божанов. Очакваме да постигнем интеграция на базите данни на ведомствата, намаляване на общите разходи и на тези за персонал, допълни той.

Финансирането на проекта е с пет милиона лева. Около половината ще отидат за работата на експертите на Световната банка, а другата част е за администрациите, които искат да се включат в тази реформа.

Експертите на СБ ще направят два доклада - с оценка на дейностите, на счетоводство и на човешките ресурси , както и оценка на собствеността, с която работят администрациите, съобщиха участниците в проекта. Две пилотни звена за споделени услуги в областта на управлението на човешките ресурси и финансово-счетоводните дейности ще заработят до края на 2018 г. в централната администрация, а до 2020 г. Стратегията за модернизация на администрацията предвижда тези звена да бъдат 10. Експертите СБ посочиха, че споделените услуги ще позволят гражданите ще могат винаги да имат достъп до администрациите, без опашки и излишно чакане.

Няколко поредни правителства се опитваха да оптимизират администрацията. След поредните съкращения обаче възникваха нови длъжности и общото число на държавните чиновници не намаляваше.