Безплатните консултации по сексуално и репродуктивно здраве за жени, организирани от Клиниката по акушерство и гинекология на УМБАЛ „Свети Георги“ послучай Световния ден на контрацепцията – 26 септември, ще се проведат до 29 септември включително. Първоначално те бяха насрочени в два дни – 25 и 26 септември, но поради големия интерес, решихме да удължим срока, съобщи началникът на АГ клиниката доц. д-р Екатерина Учикова.
Кампанията ще се провежда от 9:30 до 12:30 ч. на 3 етаж в Хирургичния блок на болницата на бул. „Пещерско шосе“ №66. Жените могат да получат цялостна медицинска консултация от специалисти в областта на женското здраве, относно съвременните методи за контрацепция и отговори на въпроси, свързани със сексуалността, сексуалните взаимоотношения и репродуктивното здраве, обясни доц. Учикова.
На 26 септември се отбелязва Световният ден на контрацепцията. Водеща началото си от 2007 година, инициативата има за цел да подобри познанията за различните методи на контрацепция и да осигури възможност за информиран избор на младите хора по отношение на тяхното сексуално и репродуктивно здраве. Целта на кампанията е да насърчи младите хора да говорят за секс и за възможностите за предпазване от нежелана бременност и полово-преносими инфекции. А, ако са решили да правят секс, трябва да бъдат подготвени за това, да знаят откъде могат да намерят информация, да търсят помощта на специалист или близък до тях човек, на когото могат да се доверят, съветват специалистите.
Мисията на Деня на контрацепцията е да допринесе за свят, в който всяка една бременност е желана. Фармацевтичната компания „Гедеон Рихтер“ ще подкрепи готовността, грижата и отговорността на акушер-гинеколозите, предоставяйки материали, които да повишат нивото на информираност на младите хора за начините и възможностите за предпазване от нежелана бременност.
Днес един от приоритетите на съвременното общество в здравен и социален аспект е избягване на нежелана бременност и едновременно с това семейно планиране. Целта е не само да се избегнат здравословните и психоемоционални проблеми, свързани с прекъсването на бременността, а и да се предостави възможност на жените да планират раждането на своите деца.
Недоброто познаване на съвременната контрацепция е причина голяма част от жените в репродуктивна възраст в България да се страхуват и да не използват съвременните методи за предпазване от нежелана бременност.
Абортите като решение за непланирани, нежелани или терминирани бременности могат да станат причина за стерилитет. У нас има 250 хиляди двойки с този проблем.
Целта на консултациите със специалист по отношение на сексуалното и репродуктивно здраве е да насочи жените към свободен избор, основан върху информираност за видовете контрацепция, обучение и планиране на бъдещето.
България е сред държавите в Европейския съюз с най-голям отрицателен естествен прираст на населението. По данни на НСИ за 2015 г. естественият прираст е -6.1% , което отговаря на -44 167 души при Раждаемост от 66 370 човека и смъртност на 110 117 души.
За периода 2000 – 2015 г. броят на жените във възрастовата група 15 – 25 години е намалял със 196 210. Това от своя страна ще доведе до драстичен спад в раждаемостта през следващите 10 години, което прави отговорността на акушер-гинеколозите като специалисти по съхраняването на женското здраве още по-голяма.
Отново по данни на НСИ, броят на ражданията за 2014 г. е 67 575, броят на абортите – 26 183, от тях 15 391 (59%) са били по желание. България е на трето място в Източна Европа след Русия и Украйна по брой аборти във възрастта 15 – 19 години. Тъжна статистика сочи, че едва 20% от бременностите в страната са планирани, за разлика от държавите в ЕС, където този процент е 60-70. В продължение на три десетилетия абортите като абсолютен брой превишаваха броя на ражданията.
По данни публикувани в Европейско издание „The European Journal of Contraception“ §Reproductive Health Care – юни 2016 г., 30% от жените в България практикуват прекъснат полов акт, като ¼ от тях забременяват в рамките на 1 година.