За първи път през 2018 г. България посреща най-доброто от американската сцена за съвременен танц в рамките на изцяло нова програма, селектирана от престижно международно жури. Това е Spotlight: USA – американска платформа за съвременен танц, която ще покаже интригуващи и иновативни компании и хореографи от САЩ както пред българските зрители, така и пред професионална публика от над 50 програматори от 30 държави. Спектаклите ще бъдат представени между 26 и 28 март в Пловдив – Европейска столица на културата 2019, за да превърнат Града на тепетата в една от най-горещите точки за съвременни изпълнителски изкуства в Европа.

Spotlight: USA се организира в сътрудничество между American Dance Abroad и фестивала за съвременен танц ONE DANCE WEEK в партньорство с Фондация Америка за България, Община Пловдив, Посолство на САЩ в България и Trust for Mutual Understanding (ТМU), Ню Йорк.

Целта на платформата е да представи най-доброто от американската съвременна сцена и да срещне американските артисти с професионалисти от цял свят, с българската публика, както да и съдейства за културния обмен и добрите отношения между САЩ и България.

„Благодарим на American Dance Abroad, че повярваха в екстравагандната идея да организираме това мащабно събитие в България. През 2018 г. именно Пловдив ще бъде вратата на американската танцова сцена към останалия свят. Европа има най-високата концентрация от театри и фестивали, които представят това изкуство и затова съм убеден, че нашият експеримент ще успее.", коментира Асен Асенов, директор на Фондация ЕДНО за културна и изкуства.

Престижно международно жури селектира програмата на Spotlight: USA 2018. От над 50 кандидати, в програмата ще бъдат включени следните компании: Camille A. Brown & Dancers (Ню Йорк), CONTRA-TIEMPO (Лос Анджелис), Dance Heginbotham (Ню Йорк), Degenerate Art Ensemble (Сиатъл, <fidget> (Филаделфия), Jonah Bokaer Choreography (Ню Йорк), Kate Wallich + The YC (Сиатъл), Palissimo Company (Ню Йорк) и Tahni Holt Dance (Портланд).

Членовете на международното жури са: Марк Оливе Лопез, театрален програматор в Mercat de les Flors (Испания); Ивона Кройцманова, основател и директор на Tanec Praha (Република Чехия); Феликс Витек, бивш директор на  internationale tanzmesse nrw (Германия); Карен Чунг, директор на China Dance Development Project в City Contemporary Dance Company (Хонконг); Балаж Арато, мениджър на Националния танцов театър на Република Унгария; Антонело Тудеско, артистичен директор на CollettivoNada (Италия).

Управляващите директори на American Dance Abroad Каролелинда Дики и Андреа Снайдер коментираха: „Щастливи сме от резултатите, оценките и решимостта на журито. Тези компании илюстрират изключителното многообразие от стилове и артистични гласове, представят географския обхват на страхотното танцово изкуство в нашата страна и предлагат баланс на половете по отношение на хореографирането. Надяваме се, че българската публика и международните колеги, които ще присъстват на Spotlight: USA, ще оценят тази уникална платформа и ще й се насладят.“

„Какво се случва на американската танцова сцена? Spotlight: USA ще ни покаже това през март 2018 в Пловдив. Не се случва всеки ден най-добрите съвременни американски танцови трупи да се представят пред българска публика и пред най-добрите фестивални директори и селекционери от цял свят. Именно това е нашата мисия. Фондация „Америка за България“ работи активно за представянето на най-доброто от американската култура тук, за да може младите български професионалисти да се докоснат до най-съвременните тенденции, да се вдъхновят и да знаят какво се случва на световната сцена.“ – коментира Надя Захариева, програмен директор „Изкуство и култура“ във Фондация „Америка за България“.

Иван Тотев, кмет на град Пловдив, изтъква: "За нас е чест да бъдем домакин на толкова голямо събитие в областта на съвременните изпълнителски изкуства. В навечерието Европейска столица на културата Пловдив - 2019 градът ни за пореден път показва, че България може да има своето достойно място на европейската и световна културна сцена. Добре дошли в Пловдив.", допълва

Барбара Лансиърс, директор на TMU, заяви: “Екипът и бордът на Тръста за взаимно разбирателство са щастливи да подкрепят програмата Spotlight: USA на American Dance Abroad, която ще подобри комуникацията и разбирателството между американските и българските танцови професионалисти, ще укрепи присъствието на България на пазара на съвременните изпълнителски изкуства в Европа и ще представи американски танцьори и хореографи както на нови български публики, така и на международни презентатори, които иначе те не биха могли да срещнат. Такова взаимносвързано и взаимноизгодно усилие е сърцевината на важната работа, която можем да очакваме от American Dance Abroad.“

За AMERICAN DANCE ABROAD

American Dance Abroad е национална организация, която работи за безпристрастен културен диалог между американските танцови артисти и компании и техните колеги по света. Организацията осигурява  различни възможности за стимулиране на художествените търсения и културния обмен. Тя е създадена като тактически отговор на упадъка на американското танцово изкуство на глобалния пазар, според  стратегическия документ Dance America: An International Strategy for American Dance, изготвен от директорите на American Dance Abroad Каролелинда Дики и Андреа Снайдер през 2009 г.




ONE DANCE WEEK и Фондация ЕДНО за култура и изкуства

ONE DANCE WEEK стартира през 2008 г. и е най-големият форум в България, изцяло посветен на съвременния танц – един от най-бързо развиващите се жанрове в съвременните изкуства. ONE DANCE WEEK се организира от Фондация ЕДНО за култура и изкуства, чиято мисия е да осигури устойчиво развитие на съвременната културна сцена в България чрез представяне на богато, иновативно и висококачествено културно съдържание.
За Фондация „Америка за България“

Фондация „Америка за България“ е една от най-големите благотворителни организации в Централна и Източна Европа и е създадена през 2009 г. Тя е пряк наследник на Американския инвестиционен фонд, чиято успешна дейност в продължение на повече от 20 години създава капитала, с който оперира Фондацията днес. Това позволява „Америка за България“ да бъде напълно независима и самостоятелна институция.

От създаването си до днес Фондацията е инвестирала над 200 млн. долара, за да подпомогне укрепването на динамичната пазарна икономика и институциите на демократичното общество в България чрез подкрепа на инициативи в шест области: „Образование“, „Гражданско общество и демократични институции“, „Развитие на частния сектор“, „Изкуство и култура“, „Културно наследство и туризъм“ и „Социална сфера“.
За артистите

Camille A. Brown & Dancers създават спектакли, чрез разнообразни дейности приобщават към танцовото изкуство и изследват исторически и съвременни културни, лични и социални проблеми чрез танцовия театър. По този начин се  изгражда платформа за споделяне и осъзнаване на афроамериканския опит и за насърчаване на диалога и взаимодействието между различни общности.

CONTRA-TIEMPO е многоезична танцова компания, чиито дръзки, наситени с движение, политически проницателни пърформанси предизвикват въображението на публиката. Чрез собствена лексика от движения, образи и звук, артистите обединяват на сцената салса, афро-кубински ритми, хип-хоп, съвременен танц и театър със завладяващи текстове и авторска музика, за да предложат динамични и многопластови изживявания.

Dance Heginbotham е компания, която въздейства на публиката чрез съвременен танц. С акцент върху колаборациите с други артисти, DH обогатява националните и чуждестранни общности чрез уникална смесица от находчиви, съдържателни и дълбоки творби.

Degenerate Art Ensemble се отличават с представления, вдъхновени от пънка, комиксите, кошмарите и приказките, от музиката на живо и от собствения им интуитивен стил на движение. Техните спектакли са предизвикателство към начина, по който осмисляме публиката, архитектурата, музиката, историята, митовете и реалността, и са следствие от дълбоко желание за комуникация, духовно общуване и трансформация.

<fidget> е платформа за експериментален ансамблов пърформанс, основана от артистите Меган Бридж (хореография) и Питър Прайс (дизайн, музика). Изходна точка за спектаклите на <fidget> е мултимедийният танцов театър – посока, зададена от историческото наследство на Баухаус, Ausdruckstanz, експерименталното течение от 60-те години, изпълнителските изкуства от 70-те и 80-те години, както и съвременната мултимедия.
 
Jonah Bokaer развива нов вид хореография, която обогатява с визуални изкуства и дизайн. Автор на 60  произведения, показвани в 31 държави, той работи още и в областта на дигиталните медии, интердисциплинарните колаборации и социалното предприемачество.

Kate Wallich + The YC е компания, посветена на приобщаването на артисти и публика чрез танц и съвременен дизайн. Визията им е за създаване на общност, основана на сътрудничество и свързаност, която подкрепя и подпомага безкомпромисни продукции на танцовата сцена.

Palissimo Company е основана и ръководена от Павел Зущиак, автор на спектакли за закрити и открити пространства, които съчетават абстрактните страни на танца с безсюжетните елементи на „имидж театъра“. Резултатите са интердисциплинарни пиеси, богати на художествени образи и с остър емоционален заряд. През 2015 г. той е отличен с Bessie Juried Award заради своето „поетично наслагване на движения и образи, осмислящи сценичното пространство като децентрализиран свят, където плътта е фокусът и платното за изразяването на многобройни човешки състояния“.

Tahni Holt Dance поставя въпроси, които изискват строга специфика, но същевременно остават отворени за размишление – по-скоро подканящи, отколкото налагащи определена интерпретация. Холт активно използва интуицията си, формите на импровизация, сценичното общуване с изпълнителите и своите задълбочени интереси за връзката между тяло, дух и съзнание, за да създава своите спектакли.