България трябва да подпише нов договор с „Росатом”, който да гарантира съхранението на оборудването за АЕЦ „Белене”. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова, цитирана от БНТ. Преговорите с руската държавна компания ще продължат до края на годината.
По думите й все още не е ясно колко ще струва съхраняването на мощностите за втората атомна централа. Според експерти обаче правилното стопанисване на оборудването също ще струва на страната ни няколко милиона годишно.
Тя каза още, че премиерът Бойко Борисов днес се е срещнал с представители на „Росатом”, които са на посещение у нас. Петкова добави, че Русия не се изключва като един от възможните инвеститори в АЕЦ-а. По думите й обаче конкретни преговори между България и Русия по този въпрос не са водени.
„България до момента е изхарчила над 3 млрд. лева за доставката на оборудване за АЕЦ „Белене”. Реакторите за двата блока на централата са изработени и платени от страната ни, след като България беше осъдена по арбитражно дело, заведено от Русия", каза тя. Очаква се цялото оборудване на централата да бъде доставено в страната до края на годината.
Петкова добави още, че докладът на БАН е показал, че след 2035 г. на България и целия регион ще са необходими допълнителни енергийни мощности, но не обясни дали те трябва да са ядрени. Докладът на БАН, който цели да покаже дали България има нужда от нова атомна централа трябва да е готов до края на месеца.