Не просто трябва да сме алтернатива на ГЕРБ, това е задължително, но недостатъчно. Вече имаме по-висока цел - да освободим държавата и народа си от веригите, в които ги държи една партия и ги употребява, за да се възпроизвежда, това заяви Корнелия Нинова на 49-тия конгрес на партията, предаде репортер на БГНЕС.

Нека народът да бъде свободен да избира, когото си иска, може да не харесва и нас, но да бъде свободен, каза още тя и добави, че БСП ще поиска вот на недоверие към правителството.

За това защо беше нужно свикването на конгреса, Нинова отговори:

"Конгресът е постоянно действащ орган и заседава не по малко от един път годишно, като обсъжда важни за страната и партията въпроси. Има ли такива въпроси днес. За пръв път България е председател на Съвета на ЕС, което е възможност да бъдем активен участник за вземане на решения за бъдещето на Европа", подчерта лидерът на БСП.

Тя припомни, че партията декларира, че ще подкрепи правителството за председателството при условие, че приоритетите за него бъдат изготвени в Народното събрание от всички партии.

"Г-н Борисов прие това условие и разбира се, не го изпълни. Обществото ни не беше ангажирано в смислен дебат как да се развива ЕС и къде е мястото ни в общите европейски интереси. Правителството сведе председателството до техническа подготовка, но не и до политики",  допълни Нинова.

"Сваляне ГЕРБ от власт, предсрочни избори и мотивация да ги спечелим,

една от стъпките е вот на недоверие към кабинета", предложи Нинова.

"Битката с ГЕРБ по оста ляво-дясно е абсолютно задължителна, но вече не е достатъчна. ГЕРБ е еманация на модела, който е резултат на политическите грешки на всички партии, участвали в управлението на страната в последните години на прехода. Може и да и останем на равнището на партийните си противоборства с ГЕРБ, но може и да бъдем държавници и да кажем преходът беше сгрешен, разбираме и искаме да променим това. В резултат на грешни политики, корупция и лични интереси в тези години на прехода, изчезваме като народ", каза още тя.

Относно критиките, че ръководството на партията се е самоизолирало и че трябва да се вслушва в членовете си, тя коментира:

"Отчитаме това мнение и свикахме това заседание. Нека чуем какво мислят членовете ни по важни въпроси за България и БСП. По-важно е не как се оценяваме ние, а как ни оценяват сънародниците ни".

Тя изтъкна, че е подобрена комуникацията и организацията между ръководството и структурите по места, но обърна внимание на това, че в последните седмици в обществото се създало впечатление за тежък разнобой в БСП и изказвания, че никога в историята си тя не е била толкова разбита.

"Кой е партията - не лидерът, не ръководството, а членовете на партията. Вие сте представителите им из цялата страна. Моля, да кажете на обществото дали нашите членове са разделени, да кажете по каква линия, ако не, моля да информирате и нас, и гражданите, от чие име девет души наши другари изразяват публично такава позиция".

На конгреса беше поискана промяна в устава на партията, с която да се върне старият режим на избор на лидера. Тази промяна обаче не можа да събере нужните гласове.
"Да, бюджет се прави от правителството, но е работа на опозицията да представи алтернативата си. Ние сме поемали ангажимент и сме длъжни пред онези почти 1 млн. българи, които ни подкрепиха, да спазваме обещанията си. Работа на управляващите е дали ще се съобразят с алтернативата ни или ще е отхвърлят автоматично само защото е предложена от опозицията, това ще бъде тест за тяхната политическа зрялост. Не просто предлагаме сметки, а залагаме алтернатива", обясни лидерът на БСП.