На 10.11.2017 г., Военно-апелативна прокуратура /ВоАП/ потвърди постановлението на прокурор от Военно-окръжна прокуратура гр. София от 07.06.2017 г., с което бе отказано да се образува досъдебно производство по повод одитен доклад на Министерство на отбраната за оценка на законосъобразността и ефективността на извършените дейности по управление и контрол на бюджетните и други средства за периода 01.01.2014 г. – 31.01.2017 г. на Военно медицинска академия, поради липса на достатъчно данни за извършено престъпление от длъжностни лица от Военно-медицинска академия (ВМА).  То e във връзка с одитния доклад на Министерството на отбраната в болницата, който породи въпросителни за проведени обществени поръчки и в крайна сметка доведе до оставката на бившия здравен министър проф. Николай Петров.

Обществените поръчки са осъществени, докато проф. Петров беше шеф на ВМА, и са спечелени от фирмата на мъжа, от когото дъщерята на професора има дете.

Това е мнението на Военно-апелативната прокуратура във връзка с одитния доклад на Министерството на отбраната в болницата, който породи въпросителни за проведени обществени поръчки и в крайна сметка доведе до оставката на бившия здравен министър проф. Николай Петров.
Още по темата
Ананиев пое МЗ. "С Бога напред, ще помагам", обеща му проф. Петров
БСП пита: Ако Петров е жертва на лобита, Борисов с тях ли е?
Министърът в оставка пред колега: Името ми няма да бъде опетнено!

Обществените поръчки са осъществени, докато проф. Петров беше шеф на ВМА, и са спечелени от фирмата на мъжа, от когото дъщерята на професора има дете.

Прочети още на: https://www.dnes.bg/obshtestvo/2017/11/13/prokuraturata-niama-izvyrsheni-narusheniia-vyv-vma.359052
 

При извършения служебен контрол на проверяваното постановление е установено, че първоначалната проверка е непълна, а наблюдаващият прокурор не е осъществил необходимия контрол над работата на военния следовател. Поради това прокурор от ВоАП е извършил допълнителна лична проверка, в хода на която са изискани относими документи и са снети обяснения от различни длъжностни лица.

Анализът на всички събрани материали е довел до извод, че няма данни за извършено престъпление от общ характер от длъжностни лица от ВМА.

Постановлението е изпратено на Министерство на отбраната и на ВМА.

ВоАП е сигнализирала административния ръководител на ВОП - София за извършване на цялостна проверка на работата на наблюдаващия прокурор Адалберт Кръстев за преценка на основания за ангажиране на дисциплинарната му отговорност с оглед констатираното формално извършване на началната проверка по случая.

Препис от постановлението в едно с копие на одитен доклад от м. март 2017 г. на Дирекция „Вътрешен одит“ - МО, е изпратен по компетентност на Агенцията за държавна финансова инспекция, предвид установеното нарушение на чл. чл. 49, ал. 1 от ППЗОП /отм./ и на т. 9.5 от утвърдените Условията за участие в процедурата. Изпращането е с оглед правомощията на АДФИ за ангажиране на административно-наказателна отговорност.