На 14/15.11.2017 г., под ръководството на екип от наблюдаващи прокурори при Окръжна прокуратура – Пловдив, на територията на обл. Пловдив, обл. Хасково и обл. Бургас, бяха извършени 18 претърсвания и изземвания, множество огледи на местопроизшествие и разпити на над 20 свидетели. По реда на Закона за МВР, за срок от 24-часа, бяха задържани 10 човека.

Описаните действия бяха извършени от екипи, включващи наблюдаващите прокурори, разследващи от Икономическа полиция при ОД на МВР – Пловдив, служители от ТД „НС” – Пловдив, чиято е и първоначалната разработка, довела до образуване на производството, и мобилни екипи на Агенция „Митници”.

В резултат на извършените процесуално-следствени действия, на територията на 4 бензиностанции, находящи се в гр. Пловдив, гр. Харманли и ГКПП „Капитан Андреево”, бяха открити около 100 000 литра горива без доказан произход. Бе установено, че на всяка една от бензиностанциите, колонките за гориво не са свързани към НАП, в резултат на което, през продължителен период от време, безотчетно към фиска, са били реализирани на пазара горива с неясен произход. При извършените претърсвания и изземвания са били намерени голям брой отчетни книжа, удостоверяващи продажбата на такива горива.

Иззети са множество цистерни и тежкотоварни автомобили, доставящи въпросните горива. Част от тези автомобили са били заварени в момент на зареждане на бензиностанциите в тъмните часове на денонощието. Констатирани са и са обезпечени и заровени в земята цистерни, съдържащи горива без установен произход, които са били укривани от органите на митниците и НАП при извършването на регулярни проверки.

При извършване на претърсване и изземване в трезор, използван от лицето, спрямо чиято дейност са били насочени оперативните и процесуално-следствени действия, са били открити и иззети 750 000 евро, които не са били декларирани. При друго претърсване и изземване, са били открити и иззети парични суми в различни валути, с левова равностойност над 400 000 лева, за чиито произход също не са били представени документи.

Към момента, към наказателна отговорност за укриване на данъчни задължения в особено големи размери – ДДС в размер на 750 000 лева, извършено при условията на продължавано престъпление в периода 01.01.2017г. до 14.11.2017 г. в гр. Бургас и гр. Пловдив, е привлечен Емил В. /престъпление по чл.255, ал.3, вр.ал.1, т.2, т.3 и т.6, вр.чл.26, ал.1 от НК/.

Към наказателна отговорност за пране на пари, извършено в периода 01.01.2017 г. до 15.11.2017 г. в гр. Пловдив, посредством придобиване и държане на имущество – пари в размер на 375 000 евро с левова равностойност 750 000 лв., за което обвиняемите са знаели, че, към момента на получаването му, е придобито чрез тежко умишлено престъпление – данъчно престъпление, и деянието е извършено от две лица, сговорили се предварително са привлечени Емил В. и Вася С. /престъпление по чл.253, ал.4, вр.ал.3, т.1 предл. първо вр.ал.2 от НК/. По отношение на останалите намерени парични суми разследването за пране на пари продължава.

Двамата обвиняеми са задържани от наблюдаващите прокурори за срок от 72 часа, като в рамките на утрешния ден предстои да бъде преценено дали да бъде поискано вземане спрямо тях на мярка за неотклонение „Задържане под стража”.

Най-тежкото, предвидено от закона наказание за престъпленията, в които двамата са обвинени, е лишаване от свобода от 3 до 12 години и глоба от 20 000 до 200 000 лева. За укриването на данъчни задължение е предвидена и конфискация на част или цялото имущество на виновния.

Работата по делото е в активна фаза, като продължава извършването на голям обем действия по разследването.