Географското положение е конкурентно предимство на България не само във физическия, но и в дигиталния свят, а доказателство за това е, че Пловдив от днес е Логистичен център за електронна търговия със селскостопански и други продукти с Китай. Това заяви заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Димитър Геновски по време на церемонията за откриване на центъра.
България предоставя възможности за привличане на транспортните потоци между Западна и Централна Европа и Азиатските държави, каза още заместник-министърът. Той подчерта, че потенциалът на страната ни е свързан основно с развитието на транзитен трафик. По думите на Димитър Геновски, България е страна с утвърдена политическа стабилност, което представлява сериозен фактор за развитието на транспортните връзки в региона на Югоизточна Европа и е предпоставка за активизиране на търговските взаимоотношения както с останалите страни от ЕС, така и с източноазиатските държави. Товарните превози през територията на страната се осъществяват в условия на гарантирани безопасност, сигурност и надеждност на транспортните операции.
В приветствието си, заместник-министър Геновски заяви, че Китай е важен партньор на България в Азия. Днес разширяваме хоризонтите на нашето сътрудничество в още две области, които са значими за икономиките на двете държави – селското стопанство и електронната търговия, каза в заключение заместник-министърът.
„16+1 Логистичен център и Павилион за електронна търговия със селскостопански и други продукти“ се намира в офис сградата на „Сиенит“ в зона „Марица“, част от „Тракия икономическа зона“ /ТИЗ/, в близост до завода на „Сенсата Технолоджис“ /от Пловдив по Голямоконарско шосе към АМ "Тракия" посока София се завива надясно на разклона за Бенковски/ Съединение/ Бургас и след надлеза вляво е сградата/. Церемонията по откриването ще се състои на 24 ноември 2017 г., петък, от 10:00 часа. Ще присъстват представители на посолствата на страните от ЦИЕ, заместник-министри, представители на Министерство на земеделието, храните и горите /МЗХГ/, областният управител, кметове и заместник-кметове, представители на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦНСССКЦИЕ), ТИЗ, Българо-китайската асоциация за бизнес развитие, както и официални лица от Китай.
„16+1 Логистичен център и Павилион за електронна търговия със селскостопански и други продукти“ в Китай и страните от ЦИЕ стартира в резултат от проведената Среща на министрите на земеделието на Китай и страните от ЦИЕ на 24 август 2017 г. в гр. Любляна, Словения.
Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от ЦИЕ, в сътрудничество с Министерство на земеделието, храните и горите и „Тракия икономическа зона“ работи усилено по изграждането на първия “16+1 Логистичен център и Павилион за електронна търговия със селскостопански и други продукти”, който да ползва съоръженията на основните морски пристанища, логистични центрове, складове на логистични компании и други обслужващи фирми от трети страни в Централна и Източна Европа за насърчаване развитието на двустранната и многостранната търговия между Китай и страните от Централна и Източна Европа.
Проектът “16+1 Логистичен център и Павилион за електронна търговия със селскостопански и други продукти” ще предоставя голям брой услуги, като например: управление на веригата на доставки, логистични, складови и персонализирани услуги (Supply Chain Management, Logistic, Warehouse and Custom), прилагането и развитието на 16+1 информационна платформа тип В2В, на електронна търговия за интеграция на ресурсите на търговската платформа от тип B2B, B2C и G2B2B2C. Чрез него ще се насърчи взаимноизгодно и устойчиво развитие на бизнеса с електронна търговия със селскостопански и други продукти между Китай и страните от ЦИЕ.