Проектът "Спри и се прегледай" за превенция на онкологични заболявания може да се провали, ако срокът му не бъде удължен с поне 6 месеца. Министерството на здравеопазването ще поиска от ЕС времето за изпълнение да бъде коригирано, каза на семинар с участието на медицински специалисти от Пловдив и региона ръководителката на проекта Катя Ивкова.
Тя обясни, че той се изпълнява от май 2009 г. и трябва да приключи до края на тази година. Стартът на скрининга обаче е бил даден едва на 7 юни т.г., а до момента са прегледани за рак над 2000 души. В кампанията участват 63 лечебни заведения от страната, като тенденцията е да станат около 100. Общо 400 000 българи трябва да бъдат консултирани за коварното заболяване, като 50 000 българки на възраст между 50 и 70 г. ще се изследват за рак на гърдата, 100 000 мъже и жени от 50 до 74 г. - за рак на дебелото и правото черво, а 250 000 дами от 25 до 60 г. – за рак на маточната шийка. Броят на хората е голям и вероятно оставащите 6 месеца няма да бъдат достатъчни, затова ще искаме срокът на проекта да бъде удължен поне до средата на 2014 г., заяви Ивкова. Освен прегледите скринигът включва цитонамазка за ранни симптоми на рак на маточната шийка, мамографски преглед за карцином на млечната жлеза, както и анализ за скрита кръв във фекалиите за злокачествени тумори на дебелото черво и ректума.
Целта е коварната болест да бъде открита възможно най-рано, за да бъде лекувана. Но именно тук е вторият проблем – не е ясно кой и как ще провежда лечението след поставяне на дагнозата, призна онкогинекологът от ВМА доц. Никола Василев, консултант на проекта.
Той не скри и тревогата си, че АГ специалистите няма да останат доволни от предвидените 9 лв. за всеки преглед, защото средствата са значително по-малко от това, което плаща НЗОК. И изрази съмнение, че това може да демотивира част от участниците в кампанията, с което да се опорочи изпълнението й.
Покани за прегледи за рак на маточната шийка са изпращани и на жени без матки, защото има пропуски в регистрите, а и имената им не фигурират сред пациентките, на които е направена хистероктомия, обясни лекарят.
Общата стойност на проекта е 19,5 млн. лв., от тях 10,241 млн. лв. са за прегледи и изследвания, които сега започват да се харчат, каза Ивкова. Той се осъществява по ОП „Развитие на човешките ресурси“ и се съфинансира от Европейския социален фонд.