Започват проверки как болниците харчат парите за здравеопазване. Това обявиха днес пред мeдиите здравният министър Кирил Ананиев,  министър на вътрешните работи Валентин Радев и главният прокурор Сотир Цацаров. Целта е проверките в сферата да са системен подход.
Бих желал това да е признак на прозрачност в нашата дейност, каза той. Ще бъдат проверени всички болници, без да се правят чадъри над този или онзи, каза Кирил Ананиев..
Валентин Радев отново сподели, че с МЗ и държавното обвинение работят съвместно четири месеца. Който точи здравната система, ще си получи заслуженото, стана ясно от коментара му.

Редица сигнали са получени в МВР за неправомерно разходване на средствата в сектора. Затова подопечното му ведомство по-обстойно се вгледало в порочните практики. Правим го в името на всички вас, в един момент всеки става пациент, изтъкна Радев. Не сме съгласни да сме лекувани все по-зле, подчерта той. Вътрешният министър очаква обществото да съдейства, за да стигнат проверките до край.
Така повече не може, смята Валентин Радев и увери, че "битката ще бъде жестока."

Главният прокурор Сотир Цацаров отказа да дава подробности за акцията срещу паралелния износ на лекарства. До понеделник щяло да има резултат по тази акция. Припомняме, в събота извънредно в Министерски съвет се проведе среща по повод на тази операция.

Иначе за проверките на болниците, Цацаров каза, че повод за интереса на държавното обвинение е доклад от лятото на предишния министър на здравеопазването за финансовото състояние на държавните и общинските болници. Девет са болниците в критично състояние.

На съвместно заседание е взето решение да няма "болница в болницата", което в момента законодателството го позволява, ако частната болница извършва различна дейност.

Вече е започнала проверка в колко държавни и общински болници функционират частни. 295 лечебни заведения са проверени.

Цацаров поясни, че не всички договори, сключени с частните клиники, са незаконни. Проблемът бил, че по места частните болници извършвали същата дейност като държавната, на чиято територия работят.

Като пример главният прокурор посочи ВМА, където съществувала мегаболница в болницата. Там вече се води дело. 40 класьора материали е събрала прокуратурата. Всички договори се проверяват от здравни експерти. Тези, в които има и най-малко съмнение за нарушение, отиват в прокуратурата.

Припомняме, че преди година и половина Военна прокуратура повдигна обвинения на бившия директор на ВМА Стоян Тонев и Мирослава Кадурина в качеството й на началник на клиника "Дерматология и венерология".