Искам да се обърна към всички хора, които имат нужда от лечение на тежки заболявания. В момента се извършва огромна манипулация от малък брой хора, които обслужват частни корпоративни интереси, манипулирайки и използвайки една много чувствителна тема – здравето на българина, в това число здравето на нашите деца“, посочи министър Ананиев по повод днешния протест и ветото на Президента върху част от Закона за бюджета на НЗОК за 2018 г. Министърът беше категоричен: „Няма заболяване, което да не е осигурено с най-модерните прилагани в Европа и по света медикаменти“.
Кирил Ананиев посочи, че на провелия се тази седмица в Брюксел Съвет на министрите на здравеопазването повечето му колеги, са споделили опасение, че новите молекули влизат на пазара, невинаги минали през оценка на здравните технологии. Общоевропейски са притесненията относно натиска на фарма индустрията да вкара възможно най-бързо новите си молекули, за да може максимално бързо да възстанови направените инвестиции. По тази причина голям брой европейски държави са въвели механизъм, при който в продължение на две до три години въпросните молекули се използват, без да бъдат заплащани от публичен здравен фонд.
Необходимо е да бъдат направени клиничните изпитвания и едва когато сме сигурни в терапевтичния ефект въпросните молекули да бъдат реимбурсирани от Касата, за да не се рискува здравето на гражданите, обясни министърът. Той предупреди, че е имало случаи, в които пациенти получават сериозни травми, в следствие прилагането на нови, неизпитани лекарствени продукти: „Има случаи даже, в които се стига до фатален край. Много внимателно трябва да разсъждаваме по темата за новите молекули. Трябва да търсим баланса, защото не винаги новите молекули, преди тяхното изпитване носят положителен ефект върху лечението на хората“.
Министърът на здравеопазването се обърна и към Президента на Република България като определи мотивите му, че ако ги няма тези нови молекули, няма да бъдат гарантирани конституционните права на българските граждани и че гражданите няма да бъдат равнопоставени пред закона, като несериозни. „Аз съм писал мотиви към вето на Президент и мисля, че тези хора, които пишат мотивите на Президента, трябва да бъдат по-добре запознати с материята”, заяви още Ананиев.
„През седмицата чухме много обвинения, много обиди, наричаха ни по най-различни начини. Вглеждайки се в кадрите, които вие излъчихте, забелязах хора, които ги виждаме по различни протести, независимо от темата, по която се дебатира. Това показва организираният характер на този протест. През седмицата обаче излязоха и български учени, излязоха и директори на болници, които се занимават професионално с лечението на българските граждани. Те, според мен, казаха истината и доказаха тезата, която се опитвам да докажа и аз пред вас“, коментира още Ананиев.
В заключение министърът посочи, че Позитивният лекарствен списък на България разполага с една от най-широките гами лекарства и е с доказан терапевтичен ефект, похвали за което е получил от европейските си колеги.