Създаването на нещо красиво и вечно – това е ювелирният занаят. Преди 4 години започнах да се занимавам и тогава осъзнах, че имам нужда от него, защото ме пречиства от мъката и тежката енергия в болниците. Необходимо ми е по някакъв начин да имам противотежест на всички страдания в лечебните заведения. Защото когато човек е болен и когато виждаш мъката в очите на пациента и на близките му, няма как да не съпреживяваш заедно с тях. Така пловдивският предприемач д-р Невен Енчев обясни защо е започнал да изработва изящни златни бижута със скъпоценни камъни, след като бе въведен в майсторско звание.
Той участва в традиционното отбелязване на Еснафския празник „Свети Спиридон“, облечен в ямурлук. Честването бе организирано под тепетата от Регионален етнографски музей – Пловдив, Задругата на майсторите на народни художествени занаяти – Пловдив и Регионална занаятчийска камара – Пловдив на 12 декември, когато Православната църква почита светеца.
Девет нови попълнения на майстори и още 7 на калфи има от днес пловдивският еснаф. В деня на светеца обущар и закрилник на занаятчиите Св. Спиридон, най-старият и почитан майстор – устабашията Кирил Кумиков ,шляпна на всеки по един шамар зад врата и изрече заклинателно „Да станеш като мен!“. Церемонията се състоя в двора на Етнографския музей.
Сутринта оттам празнично облечените занаятчии начело със знамето на еснафа, иконата на светеца-покровител, под звуците на народна музика и гърмежи от стари пищови потеглиха на шествие, като преди това облякоха народни носии. Целият еснаф – майстори, калфи и чираци, премина през Стария град и се отправи към Главната улица. До Римския стадион групата спря, за да поиграе хоро с пловдивчани, а после пое към църквата „Св. Петка“. В току що осветения параклис „Св. Спиридон“ в храма занаятчиите бяха благословени от отец Еленко.
След въвеждане на новите майстори в звание, празникът продължи с курбан за здраве на еснафа. Някога в чест на светеца всички заедно купували с общи средства жертвено мъжко животно, което се колело и се организирала обща трапеза, а курбанът се раздавал след приключване на църковната служба. В днешно време майсторите се редуват, тази година курбана беше от д-р Невен Енчев, който от днес е и майстор на бижута от благородни метали.
Пловдивският предприемач потвърди намерението си да даде възможност на деца от Домовете за сираци у нас да усвоят различни занаяти. Съвместно с Регионалната занаятчийска камара – Пловдив, ще бъдат организирани курсове за тях. „Ще бъде прекрасно, ако децата придобият някаква професия. Така ще ги приобщим, ще се научат да си вадят хляба по честен път, с труда си. Не трябва да живеят с мисълта, че обществото им е длъжно, защото са в неравностойно положение. Мисля, че именно това е, което можем и трябва да направим за тях“, посочи д-р Енчев.