Липсата на високотехнологична медицинска апаратура за диагностика на рака на млечната жлеза е сериозна пречка в работата на медиците. В България няма нито един 3D  мамограф, въпреки че изследването с него е въведено като стандарт от Световната здравна организация. Това каза в Пловдив доц. Красимир Катерински от Националния онкоцентър на семинар по проект „Спри и се прегледай“ с медицински специалисти.
Със съвременен дигитален мамограф MAMMOMAT Inspiration разполагат големи болници в София, Пловдив и още 6 областни центъра. На тях обаче трудно могат да се прегледат пациентки от по-отдалечени и малки населени места, дори да получат специални покани. Причината е голямото разстояние и пътните разходи,  които трябва да направят, обясни онкокологът.
Недостатъчен е броят на мобилните мамографи, които стигат до пациентите. Апаратът в Онкоцентъра е дарен от голяма козметична компания и е малко по-стара версия, а двата по-нови са доставени на специализираните болници във Варна и Стара Загора. Те имат пряка връзка  с кабинета на онколога и снимките веднага могат да се изпратят на компютъра на специалиста. Така че не се налага болните да пътуват до различни лечебни заведения. За жалост обаче и тези апарати не работят с пълния си капацитет.
520 000 лв. са необходими за закупуване на нов 3D мамограф при това без екстри и допълнителни функции. При него е възможно ракът на гърдата да бъде хванат изключително рано, когато е по-малък от 0,5 см. Прави 34 кадъра на гърдата, а рентгеновото натоварване е колкото при изследването с обикновен мамограф, където органът се снима в анфас и в профил.
В България болните от рак на гърдата са около 40 000, като до 2010 г. новорегистрираните случаи са били до 3000 годишно, а оттогава броят има е нараснал до 4 хиляди души за 12 месеца. Най-много са пациентките от София, Пловдив, Варна и Бургас.
Проблем е, че болестта се открива в 3 и 4 стадий, когато оперативното лечение безпредметно и се разчита на химиотерапията, а резултатите от провеждането й са незадоволителни. Освен това е и по-скъпо лечение. Липсва първична профилактика срещу рака на гърдата и се разчита на скринингови програми. Целта им е туморът да бъде открит, докато не е станал по-голям от 0,5 см. Дори и да е по 1 см вече е възможно на има метастази, подчерта доц. Катерински.
По проект „Спри и се прегледай“ покани за консултации и изследвания ще получат 50 хиляди жени на възраст от 50 до 69 г.