Предложението за отпадане на мораториума върху плащането на иновативни лекарства за онкоболни ще бъде разгледано на утрешното заседание на Народното събрание, информира Dir.bg.
Това решиха тази сутрин председателите на всички парламентарни групи, които се подписаха.
Вчера, след разговор между лидера на БСП Корнелия Нинова и премиера Бойко Борисов, управляващите от ГЕРБ изведнъж промениха твърдата си позиция и обявиха, че ще предложат отпадане на параграф 6 от Закона за бюджета на НЗОК за 2018 г., който налага спорния мораториум.
Не е важно дали БСП или ГЕРБ са предложили отпадане на мораториума върху лекарствата, най-важен е резултатът, който удовлетворява болните, коментира Нинова пред журналисти и уточни, че точката ще бъде включена като първа в утрешната програма за работа на Народното събрание.
„Предложението, което вкарахме вчера за отпадане на параграф 6-и, се подкрепя от всички парламентарни групи. Сега ще го подпишем като консенсусно такова. Правителството уверява, че не е въпрос на средства. Радвам се, че има политическа воля тази огромна грешка да бъде поправена“, добави социалистката.
"Важно е, че успокоихме онкоболните - по-добре да направим компромис и да се върнем назад, когато някоя политическа сила се заиграва със страховете на хората", коментира пък председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов.
Той подчерта, че днес и утре ще има удължено работно време, за да се приеме отпадането на текста за мораториума.
По думите му не трябва политическите сили да си приписват това решение като политически дивидент и благодари за постигнатия консенсус.
„Времето щеше да покаже, че щеше да заработи нормата, заложена в бюджета. Това, което е изключително важно да се знае и да се каже, че Министерство на здравеопазването трябваше да направи съответното оповестяване на необходимата организация. Това са 6 заповеди с необходимите подзаконови нормативни актове. В никакъв случай нямаше да се допусне да има онкоболен да не бъде лекуван“, категоричен бе Цветанов.
Според него тази норма е щяла да ограничи източването на средства.
„Не бих искал да говоря дали е грешка или не, защото смятам, че ще се върнем в дебата през миналата седмица. Нека да намалим напрежението, което изкуствено беше създадено, и се създаде едно противоречие между политическите формации, което смятам, че е недопустимо в здравеопазването“, добави той.
Всички бяха зад идеята на ДПС за отпадане на мораториума на лекарствата за онкоболните, но формулата на управлението е проба-грешка, коментира пък председателят на ДПС Мустафа Карадайъ.
„Ние им благодарихме. Безспорно благодарихме и на БСП за подкрепата, когато се разглеждаше нашето предложение. Благодарихме и на останалите колеги, които мисля, че 7 пъти са гласували „против“ това предложение и се стигна до същността и идеята на това, което сме предложили. Обявихме за пореден път формулата на съществуване на тази власт на проби-грешки и пак проби-грешки. Формулата е търсене на консенсус за поправка на грешките, а в останалите случаи партиен диктат, независимо от мотивите на предложенията“, подчерта той.