Задържа се високо нивото на заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания в област Пловдив, но все още няма епидемични стойности.

Това съобщи д-р Моника Троянчева от РЗИ пред "Фокус".

По думите й за момента ситуацията е спокойна, защото няма разлика от миналата седмица и не се налагат никакви ограничителни мерки.

Броят на отсъстващите от училище е около 15%. За да се обяви грипна ваканция той трябва да бъде минимум 30%.

„Всички данни показват, че не става въпрос само за грип, а за остри респираторни заболявания”, каза още Троянчева.

Ситуацията в областта продължава да се следи.

За момента не се налага някаква ваканция за учениците.

Продължават да действат ограничителните мерки, влезли в сила от 10 януари. Преустановени са плановите консултации на здрави и бременни жени и кърмачета, също провеждането на профилактични прегледи и имунизации. Ограничителните мерки включват също прекратяване на свижданията в лечебните заведения за болнична помощ, също повишаване на взискателността при провеждане на сутрешния филтър в детските заведения за недопускане на болни деца и персонал.

Препоръчително е обслужването на болни от грип и остри респираторни заболявания да се извършва по домовете от общопрактикуващите лекари.

По думите на д-р Мария Гиритлиева, УНГ специалист в УМБАЛ „Пловдив“, широко разпространените „бабешки методи” на лечение все по-често докарват допълнителни страдания на пациентите.

Болките в гърлото, придружени с висока температура, която понякога стига до 40 градуса и не се повлиява от антипиретични медикаменти, са симптомите на част от пациентите в болницата. При тях след един - два дни болките в гърлото се засилват и се достига до затруднено преглъщане дори на течни храни. Тогава се забелязват и гнойните налепи по сливиците.

„В този момент се намира някой, който решава да „почисти гърлото“ със сода бикарбонат, или с нишадър и други методи от народната медицина. Без да отричам, че в някои моменти те са от полза за пациентите, бих искала да насоча вниманието на хората, че никак не са малко случаите, при които в резултат на тези „интервенции“ се получават неприятни възпаления на тъканите около сливиците”, каза д-р Гиритлиева.

По думите ѝ в резултат от тези интервенции може да се образува гнойник около сливиците, известен в медицината като перитонзиларен абсцес. Лечението на тези последици обикновено се провежда в стационар и пациентите вместо да оздравеят за ден - два, както се очаква, постъпват в болница.

Други чести УНГ усложнения са възпаленията на ушите, обикновено след хрема и кашлица, а може да се развие и инфекция на синусите – синуит и дори синубронхит.

Специалистите предупреждават, че за лечението на усложненията се препоръчва медицински преглед и проследяване, а относно профилактиката – прием на предписани от лекар антивирусни препарати, поливитамини и хранителни добавки, укрепващи имунната система.