Бюджетът на Община Пловдив за 2018 година е бюджет на хаотичното развитие, с типичните „хитрувания” и с нереално планирани показатели. Тази позиция изразиха общинските съветници от БСП в Пловдив на пресконференция днес.
Финансистът на групата на социалистите в местния парламент Петя Манева разкритикува управляващите за политиката на непрозрачност при формирането на бюджетната рамка. „До този момент липсват отчетни данни за изпълнение на бюджет 2017”, подчерта тя. По думите й най-голям риск в бюджет 2018 са планираните данъчни приходи в размер на близо 70 млн.лв. Миналата година са били 49 млн.лв, към 31.11. 2017г. са отчетени 50 млн.лв от данъчни приходи. „Ръст от 27% в данъчните приходи, без да се увеличават данъците, е твърде амбициозна цел”, обясни Петя Манева. Тя посочи, че трета поредна година бюджетната рамка отразява внушителен преходен остатък, които достигна до 43.58 млн.лв. 23 млн. лв в него са от неизпълнение на капиталовата програма. За 2018 година планираните капиталови разходи са в размер на 86 млн. лв, формирани както следва от: 25.3 млн.лв собствени средства, 23.14 млн.лв преходен остатък, 25.80 млн.лв от европейски програми, 10 млн.лв заем и целева държавна субсидия от 2 млн.лв. „При настоящия административен капацитет е невъзможно тези средства да бъдат разходвани целесъобразно”, заяви Петя Манева.
„Няма как същият екип да изпълни три пъти повече дейности”, категоричен бе и председателят на групата съветници Николай Радев. Той нарече бюджет 2018 „раздут, без реалност да бъде изпълнен”. Отбеляза, че всяка година спори с кметовете за подценена приходна част, но сега за първи път е притеснен от другата крайност. „С 27 млн.лв се увеличават местните данъчни проходи, без да се увеличават данъчните ставки. Това означава „кухи” пари, провеждане на обществените поръчки за ремонти, които обаче няма да бъдат довършени, без  да има осигурени средства. През 2019 година Пловдив ще бъде не само столица на културата. През 2019 година ще има и местни избори”, напомни  математикът Радев. Той предупреди за огромна  „бомба”, заложена в образованието, което експертно познава. По негови изчисления поне 6 милиона лева ще са нужни за дофинанасиране на общинските училища. Само 14 % е ръстът на средствата за делегираните от държавата дейности за образование. В същото време разходите на училищата са нараснали много повече в следствие на увеличенията за заплати на учителите с 15 % , за парно с 24 % и за вода с 18 %, стана ясно от думите на Николай Радев.
Общинският съветник Десислава Йорданова се спря на финансите в сферата на културата с оглед на предстоящото домакинство на Пловдив като Европейска столица на културата. По думите й все още не е ясно дали държавата ще изпълни ангажимента си към инициативата. Затова е депозирала питане към кмета във връзка с получени и очаквани суми от обещаните 20 млн. лева държавна субсидия, както и за маркетинговата програма на Фондация „Пловдив 2019”. „Единственото, което знаем, че ще открием инициативата с двудневен хепънинг на пл. „Централен”, но дали ще бъде готов площадът, не е ясно”, обобщи Йорданова.
„Ще влезем в 2019 година с квартали, където няма канализация. Но в този бюджет нищо не се предвижда по въпроса”, посочи доц. Ангел Иванов, заместник-председател на ОбС – Пловдив от БСП. Той изтъкна, че това е голям проблем за район Южен, а Южен обходен колектор няма се строи. „В кв. „Остромила” се строи канализация, която няма къде да отиде, защото е заустена”, подчерта нелогичността на действията доц. Иванов.