Поредни протести с участието на хиляди хора се проведоха тази вчера в защита на Пирин - в София и много градове в страната и чужбина, предаде bTV.

От природозащитните организации отново припомнят, че недоволството не е срещу втори кабинков лифт на Банско, а против отварянето на възможност за строителство върху почти половината национален парк.

Протестът тази вечер е пред сградата на Министерството на спорта заради това, че от него са дошли средствата за отминалата двудневна Световна купа по сноуборд. От природозащитните организации са изчислили, че държавното финансиране е равно на концесионната такса за ски зона Банско за 3 години и половина.

Протестиращите се събраха и пред сградата на екоминистерството.

По-рано през деня от Бургас започна още една акция в защита на Национален парк Пирин. Щафетно бягане тръгна от мястото, на което обичайно се правят протестите.

Двама еколози пробягаха 32 км от Бургас до Средец за около 3 часа. Те са участвали в маратони във всяка една планина у нас. Те дадоха началото на голямото щафетно бягане, което ще продължи цяла седмица, от Свиленград до София.

Владимир Димитров посочи, че идеята е да стигнат до повече хора и да бъдат разбрани, защото „в момента има масова заблуда на населението, че ние искаме да някакви невъзможни неща, да спираме развитието."

"То е за цяла България, нещата според мен не се делят, всички сме едно цяло, България-земя, всеки си избира, това е посланието от мен", добави Илия Василев.

Щафетата „Тичай за Пирин” ще премине през 10 български града, и ще финишира на 8 февруари в София.

Протести в защита на Пирин се организират в близо 20 града в страната. Протести има и в чужди европейски столици, като Лондон.

Близо 100 пловдивчани протестираха тази вечер срещу решението на правителството да се отвори възможността за строителство върху 48% от територията на Национален парк Пирин, предаде Радио Пловдив.

С национални знамена, плакати и викове „Искаме природа, не искаме бетон“, „Долу Цеко и Юлен, Пирин няма да дадем“ и „Нено е позор, оставка и затвор“ те се събраха на пл. „Съединение“.

 

В началото на протеста част от събралите се хора изписаха с телата си „Пирин“ на латиница. 

За 5-ти път те се обявиха против възможността да се застрои националният парк, поискаха яснота кои са истинските собственици на фирмата концесионер "Юлен" и в защита на българската природа.

Протестиращите настояха да се запази и зелената система на Пловдив, която според тях се унищожава методично през последните години.

Протестът продължи с шествие по Главната улица и завърши пред сградата на общината.