Областната комисия по заетост утвърди по предложение на РИО-Пловдив държавния план - прием за следващата учебна година в училищата. 5 500 са завършващите седмокласници, които ще се разпределят между 130 професионални и 93 профилирани паралелки, информира Радио Пловдив.  Данните ще бъдат предадени за съгласуване в Министерството на образованието и науката до 1 март.

В Пловдив - град ще има 80 професионални паралелки и 69 профилирани. В Асеновград също ще разкрият 8 професионални и 7 профилирани паралелки за учебната 2018/2019 година.

Целта е постепенно да се върви към засилване на професионалното обучение в средните училища.

Общо 20 ще бъдат новите професии, пряко съгласувани с бизнеса, стана ясно днес. Сред тях са полиграф, съдебен служител, спедитор-логистик и други.

Девет ще са дуалните паралелки в гимназиите на Пловдив, Първомай и Сопот.

Няма да има орязване на приема в езиковите гимназии за сметка на професионалните, заяви началникът на РУО Иванка Киркова. Тя уточни, че се запазват абсолютно същите параметри както и през миналата година - по десет паралелки за ЕГ „Пловдив“, девет в ЕГ „Иван Вазов“ и осем във Френската езикова гимназия. Същият остава приемът и в ОМГ „Акад. Кирил Попов“- ще запазят осем паралелки математически профил.

Бизнесът предложи учениците в езиковите гимназии да получават и професионална насоченост, защото езиковата подготовка вече не е достатъчна. Експертите на образователното министерство посочиха, че това трябва да стане по предложение на директорите на гимназиите, които да проучат желаните професии. От Регионалната служба по заетост Пловдив започват мащабно проучване за работната сила в целия регион. Първата анкета е през февруари и ще бъдат проучени нуждите на всички предприятия в областта. Фани Николова от РСЗ съобщи, че за пловдивска област е характерно несъответствието между търсене и предлагане на професии. Безработицата в Пловдив е 3%, а в областта достига 5%, което е по-ниско от средното ниво за страната.

Общо 193 са  училища в града и общините от пловдивска област. През последната година  само едно училище е закрито в кв. Горни Воден на Асеновград, а едно е преобразувано, като училищата в селата Белозем и Шишманци са вече слети.