Повече от 10 процента от представените проби вина в Международния конкурс „Винария 2018“ са от местни сортове. За втора поредна година те се състезават за приза „Препоръчано вино от местен сорт“. „Пробите, участващи на тазгодишния международен конкурс на вина, ракии, винено бренди и спиртни напитки са изключително добри. Коренно различни са стиловете, представени от винарските изби като ясно се отличават почерците на технолозите“, коментира главният секретар на Националната лозаро-винарска камара д-р инж. Рада Виденова. Според нея това дава стил и разпознаваемост на родните вина.
„Все повече се увеличават избите, произвеждащи вина от местни сортове. Хубавото е, че селектирането и групирането на родни сортове тепърва ще се развива и ще дава резултати на нашите винопроизводители“, посочи председателят на Съюза на енолозите в България Станимир Стоянов.
В комисията по оценяване на винените „Оскари“ от местни сортове е английският дегустатор Пол Капуто, който за втора поредна година е член на журито. Според него е чудесно, че има възможност да види различни стилове вина, които са модерни и впечатляващи. „За мен като англичанин е по-интересно, макар и не толкова лесно, а и отговорно да дегустирам местни сортове вина, които са определено изключително елегантни“, посочи Капуто. Той е на мнение, че вината, които имат по-свеж стил и не са узрели са по-добри и имат по-големи възможности за реализация на чуждестранните пазари, защото са с предпочитания от съвременните потребители вкус. Английският дегустатор каза, че за разлика от предходната година, когато комисията е оценявала по-високо узрелите вина, тази година се открояват предпочитанията на енолозите към по-свежите вина. Пол Капуто сподели, че забелязва изключително развитие във вкусовите предложения на технолозите, представили своите продукти и е впечатлен от перфектната организация на конкурса „Винария“. „Хубаво е, че се използва съвременeн софтуер и всички членове на комисиите имаме възможност директно да виждаме оценките на колегите си за дадена проба“, допълни еножурналистът. 
За първи път член на международното жури на „Винария 2018“ е сръбският дегустатор Томислав Иванович. Според него представените проби на вина от местни сортове са чудесни. „Мисля, че Мавруд, Гъмза, Широка мелнишка лоза и техните купажи с международни сортове са изключително подходящи както за участие в световни конкурси, така и за чуждестранните пазари“, коментира Томислав Иванович, който има опит в международни винени конкурси.
„Червените вина са най-добри през последните две години“, категоричен бе един от дългогодишните членове на международната комисия Красимир Аврамов, който е изпълнителен директор на „Вила Ямбол“. Според него от 30 години насам толкова добри реколти на червени вина не е имало в страната, въпреки неблагоприятните климатични условия, сухия сезон и ниските добиви през 2017 година. 
„С изключително високо качество са представените в конкурса „Винария 2018“ проби на бели вина от сорта Совиньон блан“, подчерта председателят на международното жури д-р Димитър Гайдарски.
„Тази година екипът на международния конкурс е изключително добър, благодарение на партньорството ни със Съюза на енолозите в България и Университета по хранителни технологии в Пловдив“, заяви д-р Рада Виденова. Тя прогнозира, че вината от конкурса ще се радват на изключителен успех сред любителите на Дионисиевата напитка.
На “Винария 2018” ще могат да се дегустират вина с изключително качество, модерен стил и характер, допълни председателят на СЕБ Станимир Стоянов. Тази година в Града на виното ценителите ще опитат новите колекции на повече от 50 български и чуждестранни изби.
Победителите в Международния конкурс за вина, винено бренди, ракии и спиртни напитки ще станат ясни по време на „Нощта на Златния ритон“, която по традиция се провежда в първия ден на изложението „Винария“ – на 21 февруари 2018 г.