Министърът на енергетиката Теменужка Петкова ще депозира оставката си. Тя заяви, че е разговаряла с министър-председателя Бойко Борисов.
"Това което смятам, при най-малкото съмнение за някакви проблеми или някакви влияния, въздействия, че достойната постъпка е човек да си подаде оставката. Разговарях с премиера и ще депозирам своята оставка. Той ще вземе решение какво да направи", каза Петкова, предаде Dir.bg.

В отговор на въпрос кума ли е на Гинка Върбанова, която ръководи фирмата, закупила ЧЕЗ Теменужка Петкова обясни:
„Много се говори по тази тема. Още миналата година имаше въпроси, когато в публичното пространство се завъртя, че такава фирма с тази дама участва в процедурата. Тогава казах, че познавам тези хора отпоследните 20 години, но не съм им кума“.

Вчера стана ясно, че чешката компания ЧЕЗ е продала активите си в България на "Инерком груп".

Активите на "Инерком груп" са изключително скромни. За 2016 г. те са на стойност от 90 000 лева, а дружеството е отчело загуба от 11 000 лева. Това е пазарджишка компания със собственик Гинка Върбакова.

Българските институции оттук нататък ще кажат тежката си дума. Това, че чешката държава е избрала определена компания - не означава нищо. Предстои тежката процедура по одобрение на сделката от КЗК, КФН и КЕВР, каза още Теменужка Петкова за продажбата на ЧЕЗ.

"ДАНС е в правото си и според мен трябва да бъде направена пълна проверка във връзка с компанията и възможностите тя да осъществява дейността си спрямо националното законодателство и националната сигурност“, заяви тя.

"Процедурата за ЧЕЗ е проведена от чешката държава. Българската държава и правителство нямат никакво отношение към този процес. Процедурата се провежда по чешкото законодателство и това изключва абсолютно всякакви хипотези и съмнения за намеса на правителството за вземането на решението на чешката държава“, изтъкна Теменужка Петкова и уточни, че от ЧЕЗ не са искали мнението на българската държава за сделката.

Сделката предизвика бурни реакции и дебати в парламента. Толкова ли държавата няма 320 милиона евро, за да си върне контрола върху националната сигурност, коментираха от "БСП за България" в декларация във връзка с продажбата на ЧЕЗ.

Продажбата на активите на ЧЕЗ на малка пазарджишка фирма за мен е смущаващо. Първоначално това ми прозвуча като фалшива новина, коментира по-рано и Делян Добрев, депутат от ГЕРБ. Сделката за ЧЕЗ ще мине през щателна проверка от КЗК и КВЕР и други институции, посочи още председателят на енергийната комисия.

Вицепремиерът Валери Симеонов определи сделката за продажбата на ЧЕЗ като изненадваща. Министерският съвет трябва да се занимае със сделката за ЧЕЗ, каза и лидерът на "Атака" - Волен Сидеров.