Поскъпването на живота в България  продължава и няма как да бъде компенсирана, освен с повишение на доходите. А приближава рецесия, предупредиха от КНСБ.
За последните четири години издръжката е нараснала със 17,3 на сто, като по-силно е изразен ръстът при хранителните стоки - с над 20%, а при нехранителните - с 14,5 на сто.
Сега, за да се издържа едно 4-членно семейство (двама възрастни и две деца), са нужни по 564 лв. месечно за всеки.
Почти половината от доходите си българинът дава за хранителни стоки, каза пред БНР Виолета Иванова от Института за синдикални изследвания към КНСБ. Осветление, отопление и енергия, както и транспорт, също имат огромен дял в издръжката на живота, добави тя.
Минималната заплата у нас остава най-ниска в ЕС, в същото време цените на основните храни и услуги се повишават. Нетната средна заплата е близо 610 лв., или около 46 лв. над издръжката на живота.
Тези данни показват, че един работещ издържа средно двама безработни, което означава, че работещите на средна или по-ниска заплата са застрашени да попаднат в рисковата зона и да се считат за бедни.

Около 25% от всички наети са ниско платени. Работещите на минимална заплата са близо 200 000 души (10% от всички заети).

"Данните показват приближаваща се рецесия. В следващите месеци държавата може да стигне до отрицателен растеж, затова минималната заплата трябва да се движи нагоре", добави президентът на КНСБ Пламен Димитров.