Голяма част от общините от територията на област Пловдив очакват отварянето на подмярка 7.2 „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“ от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Това стана ясно по време на публичните събития, част от информационната кампания на ОИЦ-Пловдив в 18-те общини на областта, чиято цел е популяризиране на еврофондовете и програмите, по които ще може да се кандидатства през настоящата година.
Участниците в информационните срещи - жители на градовете Садово, Стамболийски, Перущица и Карлово, проявяват най-голям интерес към подмярка 7.2 от ПРСР, тъй като тя ще предостави безвъзмездна финансова помощ за изграждане и реконструкция на общински улици, тротоари и съоръжения, създаване и обновяване на площи за широко обществено ползване, ремонт на общинска образователна инфраструктура, изграждане и рехабилитация на спортна инфраструктура. Бенефициенти по очакваната подмярка ще бъдат общини в селските райони, юридически лица с нестопанска цел, които развиват социалната и спортната инфраструктура и културния живот, читалища и ВиК оператори.
Приемът по мярка 7 „Основни услуги и обновяване на селата в селските райони“ се очаква да стартира на 7 или 8 март 2018 г., като ще продължи 120 дни, съобщават от Министерство на земеделието, храните и горите. Проектите ще бъдат приемани електронно, през ИСУН. Министър Румен Порожанов призова кметовете да са много внимателни при изготвянето на документацията, защото корекции няма да бъдат възможни след затварянето на приема. МЗХГ кани общините да участват в разяснителната кампания, която е започнала министерството съвместно с Държавен фонд „Земеделие“. Предстоят срещи в градовете Враца (02.03.2018 г.), Велико Търново (07.03.2018 г.) и Стара Загора (12.03.2018 г.). На кръглите маси са поканени всички общини, които реализират проекти по програмата към настоящия момент.
Експертите на ОИЦ популяризираха сред гостите на събитията отворената подмярка 4.2 от ПРСР - „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“, която има за цел подобряване на цялостната дейност, икономическата ефективност и конкурентоспособността на предприятия от хранително-преработвателната промишленост у нас.
Предприемачите, които присъстваха на срещите, бяха подробно запознати с отворената за кандидатстване процедура „Подкрепа за пилотни и демонстрационни инициативи за ефективно използване на ресурсите” по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспобност“ 2014-2020, насочена към микро, малки и средни предприятия, които желаят да повишат ресурсната си ефективност чрез прилагане на иновативни решения, техники и методи. Младите предприемачи получиха разяснения относно очакваната процедура „Насърчаване на предприемачеството“ по ОПИК 2014-2020 и възможността за укрепване на част от дейностите в бизнеса си.
Експертите на Областен информационен център-Пловдив предоставят напълно безплатно на всички заинтересовани страни подробни сведения за всички актуални и предстоящи възможности за кандидатстване и финансиране на проектни предложения по оперативните програми, съфинансирани от Структурните и инвестиционни фондове на Европейския съюз у нас.
Проект „Ефективно функциониране на областен информационен център в гр. Пловдив“, се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.