Германия, Франция и Белгия са страните, предпочитани най-често за трафик на хора от пловдивски търговци на жива плът. В различни градове в тези държави са се обособили цели квартали, в които живеят и работят нелегално жертви на трафиканти от Пловдив. Добри оферти за работа и образование са основният начин, по който българи биват привличани и стават жертви на трафика на хора, смятат от Националната комисия за борба с трафика на хора към Министерския съвет. Жертви обикновено се оказват живеещите в по-бедните райони на страната, младите, на възраст между 18 и 24 години, както и децата, останали без родители.
През 2012-а у нас са регистрирани 684 жертви на трафика на хора, като 574 от тях са привлечени с цел сексуална експлоатация, а едва 71 - с цел трудова.
Причината за уязвимостта на българските граждани откъм опасността да станат жертви на трафика на хора е свързана с високия процент бедност, особено в някои региони от страната, смята главният секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора Антоанета Василева: „Липсата на образование и на достатъчно социален опит също се оказват много сериозни фактори, защото жертвите, които нямат този тип социални проблеми, не са от бедни региони. Те имат едни мечти за по-добър живот, виждат Запада като рая. За съжаление тази тенденция продължава да е същата - непроменена от 2008-а година".
Нашата вътрешна статистика от случаите, които получаваме, сочи, че повече мъже стават жертва на трудова експлоатация, отколкото жени, въпреки че погледнато процентно продължават да бъдат най-много експлоатираните жени и деца в сексуалната експлоатация. Около 80% от всички случаи са сексуална експлоатация и това е обяснимо", каза още Антоанета Василева.