„Водоснабдяване и Канализация в Пловдив, Димитровград, Ловеч, Пазарджик, Силистра и Сливен са само част от държавните предприятия, сключили договори с ЧЕЗ за последните няколко месеца. В договорни отношения с енергоразпределителното предприятие са и редица болници, НК "Железопътна инфраструктура" и Ръководство въздушно движение. Сумите са различни, но по груби сметки надвишават 40 000 000 лева.”, това сподели на среща със социалисти народният представител Георги Търновалийски.
На срещата в Пловдив, в която участваха и народните представители Теодора Халачева и Манол Генов бяха обсъдени националната подписка за спиране на сделката за ЧЕЗ България, внесените от БСП сигнали до Главния прокурор за приватизацията на ЧЕЗ, както и искането на социалистите да се провери произходът на средствата, с които „Инерком” кандидатства за купуването на ЧЕЗ.
„Мнозинството от българскте граждани определят сделката като непрозрачна, неприемлива и грабителска, а позицията на БСП напълно съвпада с тяхното мнение.”, сподели Теодора Халачева. Според нея държавата трябва да защити интересите на гражданите, като сделката бъде спряна и дължавата да участва в нова процедура на пазарен принцип.
Манол Генов подчерта, че всички данни за сделката, изнесени от опозицията и медии водят към ГЕРБ. Той даде обяснение и за така наречените „секретни данни”, които всъщност били лист хартия, без бланка и подпис, и чието съдържание вече е било написано от медиите. Според народният представител тази сделка приличала много на скандалите с младежа, който купи Кремиковци и на още един скандал – този с Дипломатическия клуб, закупен от неизвестни младежи от Стара Загора.
Георги Търновалийски подчерта, че отговорите на министрите на регионалното развитие, здравеопазването и на транспорта, които е получил на въпросите си колко и кои са структурите с държавно участие и второстепенни разпоредители на бюджетни средства, сключили договор с „ЧЕЗ Трейд България” ЕАД водят до още въпроси.
„Енергийната група снабдява 3 млн. клиента, а допълнителните договори, сключени на свободния пазар не са единствено в тази част на страната, която се обслужва от ЧЕЗ, факти, които пораждат много въпросителни. Затова следващият ми въпрос ще е вече към КЗК - Спазва ли се Закона за защита на конкуренцията и защитен ли е интереса на българския потребител. И дали, подписвайки тези договори, заедно с обслужването на домакинствата предприятието не се е превърнало в доминиращ доставчик?”, ще пита още Търновалийски.