Аулата на Техническия университет – София, филиал Пловдив едва побира абсолвените от випуск 2017 с техни родители и близки, които са тук, за да поздравят 164-те завършили бакалаври и магистри от петте специалности, изучавани във факултета „Електроника и автоматика“. Седмица по-рано официалните тоги на дипломираните студенти облякоха 109 нови инженери от факултета „Машиностроене и уредостроене“. Традицията в Техническия университет – София, филиал Пловдив е дипломите да бъдат връчвани именно в Аулата. И тъй като тя не е достатъчна да побере всички, проф. Въльо Николов – Директор на Филиала и двамата Декани връчват дипломите в две поредни седмици.
Според критериите на Техническия университет – София, филиал Пловдив, за успешността на всеки випуск се съди по оценките, с които инженерите завършват учебното заведение и според това колко от тях веднага започват работа. От 164 дипломирани инженери във факултета „Електроника и автоматика“, 119 са със степен „бакалавър“ и 45 – със степен „магистър“. Отличниците на факултета са 33, като 5 от тях завършват следването си с успех 6.00. За студентите от всички специалности на факултета не е проблем да си намерят работа – всички завършили магистри от випуск 2017 вече работят, част от бакалаврите продължават да учат в Техническия университет – София, филиал Пловдив, а останалите също вече работят. Четирима от новите инженери са чуждестранни студенти от Турция. „Нова тенденция при нас е, че фирмите, които назначават наши инженери на работа, вече държат те да се дипломират. Причината е в европейските стандарти за бизнес: при подписване на договор със западна фирма се изисква доказване на капацитета на екипа и това става само по един начин – с представяне на дипломи за завършено висше образование. Втора значима тенденция е, че болшинството завършващи търси и намира работа в региона, намалява броят на заминаващите за София. Големи фирми, които дават добро заплащане и кариерно развитие вече има в Пловдивска област и в съседните области“ - заключи проф. Гриша Спасов - Декан на факултета „Електроника и автоматика“.
109 нови инженери по 7 специалности във факултета „Машиностроене и уредостроене“ също поеха по своя каиерен път. С бакалавърска степен завършват висшето си образование 85 дипломанти. Сред тях за първи път има и инженери от новата специалност „Мехатроника“. Най-много кадри за индустрията са дали специалностите „Индустриален мениджмънт“ и „Авиационна техника и технологии“. От двадесет и четирите студенти, дипломирани с магистърска степен най-много инженери завършиха специалността „Транспортна техника и технологии“.
Випускът има 18 отличници или всеки шести завършил инженер е постигнал най-високия резултат по време на следването си. Един от студентите с най-висока оценка е пълен отличник. От всички завършили студенти 81 вече са започнали работа, а голяма част от останалите продължават образованието си в магистърска степен. „Нашите випускници работят основно като конструктори и технолози в своята специалност. Когато студентите си тръгват от университета, ние преподавателите винаги казваме, че могат да разчитат на нас за консултация, ако срещнат инженерни трудности на новите си работни места. Понякога дори част от академичния състав на университета отива на място във фирмите, за да работи по определени инженерни проекти или за да провежда на място квалификационни курсове.“ - разказа доц. д-р Пепо Йорданов - Декан на факултута „Машиностроене и уредостроене“ в Техническия университет – София, филиал Пловдив.