Реалната цена на АЕЦ „Белене” е не повече от 6 милиарда евро. Възвращаемостта на инвестицията е 12 години, а цената на тока щ е най-ниската и съизмерима с тази на АЕЦ „Козлодуй”,  45 лева ще струва мегаватчас, произведен в „Белене”, а  в момента , в държавните ТЕЦ-ове производството на електроенергия е два пъти по-скъпо.  Тези акценти постави пред пловдивска аудитория снощи Румен Овчаров-  народен представител и член на Инициативния комитет за развитие на ядрената енергетика чрез строителство на нова атомна централа.
Близо 200 представители на местната власт от област Пловдив, експерти, специалисти и браншовици от Търговско-промишлената палата, Стокова борса Пловдив, Стопанската камара, Камарата на строителите, Горскостопанската и Транспортната камара, Агенцията за регионално развитие и Регионалната занаятчийска камара, областните лидери на политическите партии от Коалиция за България, както и представители на ВМРО-БНД, ПП НИЕ и Атака  се обединиха около общите усилия референдумът за развитие на ядрената енергетика да бъде успешен.    Домакин на срещата беше председателят на БСП в Пловдив и областта Георги Гергов
Осъществяването на проекта гарантира 10 хиляди работни места на самата площадка, евтин ток и високотехнологично развитие за България,  подчерта Румен Овчаров и  посочи, че до момента по проекта са изплатени милион и половина лева, като само една трета са платени от това правителство. Ако смятаха, че проектът е толкова лош защо продължиха да плащат - попита Овчаров и допълни тезата си с още един риторичен въпрос: И щяха ли да се появят сериозни инвеститори на конкурса за технически проект, ако допускаха, че АЕЦ Белене е компроментиран.
С непоследователно си поведение кабинетът „Борисов” отказа авторитетния немски инвеститор, а сега управляващите се оправдават с нагли лъжи. Деветдесет на сто работата по АЕЦ „Белене” беше свършена в предишния мандат и след година-две можеше да бъде пуснат в експлоатация, отчете Румен Овчаров. Има технологично време за всяка една процедура, а подписване на договор няма как да стане преди да се получи становището от Европейската комисия и това е една от причините проектът да се забави.
Според Румен Овчаров позицията на Иван Костов против ядрената енергетика меко казано буди недоумение, защото в управленската програма на ДСБ за периода 2005-2009 е записано, че „през 2006 година се планира изграждането на нови ядрени мощности от 600 мегаватчаса”. Кога е искрен и чии интереси обслужва синият лидер – попита Овчаров, показвайки управленския документ на Костовата партия.
Румен Овчаров призова да  недопускане на „калинките” и в българската енергетика, припомняйки факта, че сегашния шеф  на АЕЦ Козлодуй Валентин Николов е инженер по двигатели с вътрешно горене, а 28-годишна еколожка с дипломна работа „Местообитанията на скалния орел” е председател на Съвета на директорите и това са назначенията на ГЕРБ. Затова стига с популистични тези за енергийна мафия и прочие, енергетиката винаги се е управлявала компетентно, заяви червеният депутат, а аудиторията го аплодира.
 В заключение председателят на ОблС на БСП  Георги Гергов  изрази надежда, че на 27 януари разумът и  мъдростта на българите ще победят и хората ще гласува с „ДА”, за да може икономиката в държавата да се развива и единствения работещ в момента сектор.