Учителската заплата трябва да превишава средната за страната, за да мотивираме младите хора да се включат в учителската професия. Това каза в Пловдив министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, в отговор на журналистически въпрос за очаквания недостиг на учители и големия брой такива в предпенсионна възрастраст.  Реално кризата за учители би се усетила  след 10-15 години. В момента все още има учители в пенсионна възраст, които обаче остават на работните си места, за да запълват липсата на по-млади кадри. Има и педагози със съответната квалификация, които са извън системата.

Младите хора търсят професии, в които да се реализират по-бързо. Изборът на учителска професия е дългосрочна инвестиция. Затова трябва да има повече възможности за квалификация през целия живот и за кариерно развитие. Една от важните стъпки за подкрепа на учителите и в частност на ресурсните учители, е повишаването на заплатите в сферата. За първи път от много години, в края на 2017 г. учителските заплати са били над средното ниво в страната. Тенденцията към повишаване ще се запази, за да може след 4 години да има трудово възнаграждение в размер над 1200 лева. Също така се предлага допълнителен прием на педагози във висшите училища, организират се допълнителни квалификации и се дава възможност на хора без педагогическа квалификация, но с подходящи умения, да започнат да преподават, като паралелно с това в рамките на една година придобият необходимото педагогическо образование.

„Висшите училища и БАН трябва да се ангажират с важните обществени теми“, каза още министър Вълчев. Той подчерта, че Пловдивският университет показва своята ангажираност в различни обществени сфери. Една от тях е и приобщаващото образование.