Всяка година т. нар. „американски централи“ – „Ей И Ес Гълъбово“ и „Контур Глобал Марица-изток 3“ непазарно изземват от българските домакинства 486 400 000 лева за едногодишен регулаторен период. Това заяви днес председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев след среща с омбудсмана Мая Манолова.


Тя се проведе по искане на ръководителите на Асоциацията на организациите на българските работодатели и в нея освен Велев участваха още заместник-председателят на Българската стопанска камара Камен Колев, изпълнителният директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Евгений Иванов и главният секретар на Българската търговско-промишлена палата Васил Тодоров.


Повод за срещата бе жалба, внесена в институцията на омбудсмана на 23 март 2018 г. от Божидар Данев (БСК), Васил Велев (АИКБ), Кирил Домусчиев (КРИБ) и Цветан Симеонов (БТПП), в качеството им на физически лица, срещу „американските централи“. Те настояват за незабавно разследване и предприемане на мерки срещу нарушаване на правата на потребителите от страна на тези централи, тъй като от всички 3 600 000 български домакинства „Ей И Ес Гълъбово“ и „Контур Глобал Марица-изток 3“ изземват непазарно средно годишно по 161 лв.


„Излишно е да казвам, че четиримата господа като физически лица, а и в качеството им като шефове на национално представените работодателски организации, чукат на отворена врата, тъй като омбудсманът е доказал, че е готов да чуе всички граждани, без разлика на партийност, социално положение, етнос, без разлика за това, дали става дума за социално изключените и най-бедните в българското общество, или за най-богатите граждани. Още повече по такава тема – цената на тока“, заяви омбудсманът.

Манолова подчерта, че нейната позиция е ясна, още откакто е встъпила в длъжност – да се бори срещу монополистите.  


„Следя много внимателно решенията на КЕВР, които се отнасят до цените на тока, на парното, на природния газ, на водата. Участвам активно в обществените обсъждания и във всички публични заседания. Подадох жалби пред съответните съдилища, подкрепям граждански организации да подават жалби срещу нередностите при определянето на тези важни за българските домакинства цени, сезирах прокуратурата, т.е. доказала съм, че съм ангажирана с темата за цената на ел. енергията, особено в контекста на изнемогването на българските домакинства да плащат високите си сметки на различни монополисти“, каза Манолова.


По думите й, до голяма степен високите цени на ел. енергията се определят от възможностите за преференциално изкупуване, за преференциални цени на регулирания пазар, от които се възползват някои от енергийните дружества, като „американските централи“, ВЕИ-ата, топлофикациите и др., затова са необходими промени и в законодателството, които да регламентират обема на тези преференции.


Омбудсманът подчерта, че договорите с „американските централи“ е тема, с която българските институции се занимават от години, но въпреки това липсва прозрачност, достатъчно информация и отговори – какво точно се случва и какви действия е предприела всяка една от отговорните български институции. Освен това няма нито правен, нито икономически анализ за последиците.


„Знаем ли на каква фаза е процедурата пред ЕК за обявяване на нерегламентирана държавна помощ по повод преференциалните условия на ТЕЦ 1 и ТЕЦ 3? Водят ли се преговори с ръководствата на централите и какви биха били последиците от един арбитраж, в случай на прекратяване на тези договори“, попита Манолова.


Тя акцентира, че тази или другата сряда ще се срещне с ръководствата на „американските централи“, но също така ще инициира разговори с министерствата на енергетиката и на финансите, както и с парламентарната комисия по енергетика. Тя ще изиска и повече информация от КЕВР, които не се грижат за интересите на гражданите, а за тези на монополистите.