Днес почетният гражданин на Раковски Гинка Загорчева празнува 60 годишен юбилей. От общинската администрация в града пожелават на световната шампионка  здраве, дълголетие и много бъдещи успехи.

Гинка Серафимова Загорчева - Бойчева е родена в гр. Раковски, кв. Ген. Николаево на 12 април 1958 г. Омъжена е за бившия състезател на висок скок Иван Бойчев. Има дъщеря Ани, родена 1981 г. Тя е бивша лекоатлетка на 60 м. и 100 м. бягане с препятствия. Световна шампионка и световна рекордьорка на 100 м. бягане с препятствия през 1987 г. на Световното първенство в Рим.

 

Божествена намеса и помогнала да стане световна шампионка. Случаят в Рим през 1987 г. с нея е изключителен и запомнящ се. Гинка получава благословията на папата за финала на 100 м. По време на първенството папа Йоан Павел ІІ кани представители от всички страни участнички на аудиенция при него.

От ръководството на нашата делегация са знаели, че Гинка Загорчева е католичка и я включват в българската делегация за срещата при папата. При  аудиенцията  от всички над 500 души Папата благословил единствено  Гинка.  Тя коленичила пред него , а той сложил ръцете си върху главата й с думите "Благославям те, благословена бъди!". Това  много  вдъхновило спринтьорката.

Изглежда божествена намеса наистина е имало в полза на  българската атлетка. по време на финала на 100 м. с препятствия валял силен дъжд и всички състезателки били много изнервени. Само Гинка Загорчева - не. "Господи, ако наистина си ме благословил, спри дъжда!На пистата имам 10 препядствия , дъждът ми е 11-тото. Поне него ми спести!Не знам дали има Господ , но за  финала действително дъждът спря. Концентрирах се и взех световната титла!"- спомня си Гинка Загорчева.

Гинка Загорчева става световен шампион на 100 м. с препятствия с постижение от 12.34 сек., а на 8 август 1987 г. в Гърция успява да подобри световния рекорд с време 12.25 сек.

От тези най-силни за Гинка години са и многобройните й победи на едни от най-престижните турнири в света от веригата "Гран при", като тези в Цюрих, Кьолн, Лондон, Ница, Будапеща, Рим и др.

До всички тези нейни върхове в леката атлетика я извело началото й в Спортното училище „Васил Левски” в Пловдив, в което е приета още с неговия първи випуск през 1971 година. Интересното е, че Гинка била приета като волейболистка и треньорът Еньо Тодоров я привлякъл в леката атлетика, където тя намерила истинското си място. С него започнали да се редят десетките й победи сред момичетата и девойките в различни състезания у нас на 60 и 100 метра бягане с препятствия.

След Спортното училище в Пловдив, решително за нейното бъдещо развитие се оказа преминаването й в най-силния ни женски състав, Левски-Спартак.

Висшето си образование завършва във ВИФ - в треньорския и в педагогическия факултет, но не поема по треньорското поприще. Още като състезателка на Левски-Спартак е военизирана и остава на работа в МВР.

Активната си състезателна кариера прекратява на 35-годишна възраст, две десетилетия, от която отдава на голямата лека атлетика.