На 19 април, в комплекс „Дияна”, с. Труд, Пловдив се провежда среща за представяне пред всички заинтересовани страни на Проект “Модел за съвместно управление и контрол на инвазивни чужди видове растения за подобряване природозащитното състояние на приоритетни горски и тревно местообитания в централна България”. Това ще е и премиера на новия сайт www.invasiveplants.eu
Проектът е съфинансиран от Програмата за околна среда на ЕК - Life и се изпълнява от Фондация „Информация и природозащита” (ФИП), в партньорство с Фондация „Биоселена” и сдружение „Екофорум – за природата”, Пловдив.

В рамките на проекта създаваме модел за съвместно управление, възстановяване и поддържане на местообитанията в благоприятно природозащитно състояние. Всички заинтересовани могат да участват и в оценка на разпространение и въздействие на инвазивни чужди видове растения, както и в прилагане на мерки за тяхното ограничаване и премахване.
Екипът на проекта ще покани всички национални и регионални органи, местни власти, научни и академични институти, които имат отговорности за опазването на местообитания  9560* Ендемични гори от хвойна, в защитена зона „Родопи-Западни” , 9180* Смесени гори от липа и явор, върху сипеи и стръмни склонове, в защитена зона „Централен Балкан” и 6510 Низинни сенокосни ливади, в защитена зона „Централен Балкан – буфер” да се включат в изпълнението на предвидените дейности, да ползват резултатите и да разпространят опита по проекта.
Това са три от най-редките и силно уязвими типа природни местообитания, в България и Европа. Те опазват ценно биологично разнообразие и предоставят важни за местните общности и националната икономика ползи, като сено и паша за селскостопанските животни, суровини за хранително вкусовата и фармацевтичната промишленост, пречистване на въздуха и водите, възможности за отдих и туризъм.