Всички проекти от програмата на Европейска столица на културата, са с осигурени локации на провеждане. Това съобщи на брифинг Светлана Куюмджиева, артистичният директор на Фондация „Пловдив 2019“ Светлана Куюмждиева. Ръководеният от нея  екип се завърна от Брюксел след проведения  официален мониторинг пред Европейската комисия за подготовката на града за Европейска столича на културата. , Изказването й бе по повод вероятността  ремонтът на кино "Космос да не бъде завършен навреме. "Обмислили сме всичко, разполагаме с резервен план.  Това е тютюневият склад на ул. "Екзарх Йосиф", където ще реализираме, мероприятията, планиране за кино "Космос", ако то не бъде реконструирано навреме", поясни Светлана Куюмджиева. Тя поясни и как работи фондацията със своите партньори.
"Насърчаваме партньорите ти  да търсят също и алтернативни пространства, тъй като това е много важно за програмата ни, на чисто концептуално ниво, да не се концентрираме само в обходените места.  Целта на програмата ни е децентрализация, като насочваме партньорите си и към кварталите на Пловдив. Тай-разработените алтернативни пространства са читалищата. „Търсят се също варианти, включително с жилищни сгради, в които ще бъдат реализирани някой от проектите ни, съвместно с живущите. Също междублокови пространства, фасади и калкани на жилищни сгради и блокове, където ще се реализират някои от прожекциите от кино-проектите, които сме подкрепили и сме включили в програмата. Много важни са  важни са парковите пространства в кварта на града. В нашите проекти регионът не е застъпен толкова силно. При нас регионът е обект на един проект, който включва селекция от съществуващи събития и фестивали. Това, което успяхме да постигнем, благодарение на изключителната активност и ентусиазъм на читалищата, е много по-широк регионален обхват отколкото сме очаквали“, каза още Светлана  Куюмджиева.

До края на месец май ще стане ясно дали Пловдив ще получи  наградата  на името на  Мелина Меркури в размер на 1.5 милиона евро за успешно реализиране на проекта Европейска столица на културата. Това съобщи днес на пресконференция артистичният директор на фондация "Пловдив 2019" Светлана Куюмджиева". В случай на успех тези средства  ще бъдат преведени в бюджета на община Пловдив до края на септември, поясни изпълнителният директор на фондацията  шефът на фондацията Кирил Велчев.

 За първи път на тази мониторингова среща имахме представители на „Матера 2019“, италианският град, който ще бъде столица на културата заедно с Пловдив, по време на нашето изслушване. Аз, като артистичен директор, присъствах на изслушването на „Матера 2019“, което е нововъведение. До този момент не е имало такава размяна на представители в делегациите“, добави Светлана Куюмджиева. Тя каза ще, че на 28 март е изпратен мониторингов доклад върху работата на Фондация „Пловдив 2019“, в който е включена подробна информация за реализираното през 2017 година, както и за това какво предстои през 2018-та и 2019 година. Включена е подробна бюджетна таблица с реалните суми, с които фондацията оперира, както и подробна таблица с проектите, които са част от програмата на „Европейска столица на културата“. На базата на този документ, с всичките му приложения, ни бяха задавани въпроси около час и половина, като преди това екипът на фондацията направи кратка половинчасова презентация“, добави още Куюмджиева.
„Като цяло настроението на срещата и въобще цялата атмосфера в залата бяха положителни. Нямаше някакви по-сериозни проблеми или дебати, които да са се оформяли. Имаше въпроси във всички области от работата ни и като цяло настройката на журито, поне по наше впечатления беше позитивна, но всичко зависи от това какво ще прочетем в доклада, който ще получим“, посочи Светлана Куюмджиева..

 

Основният част  от проектите за Пловдив   Европейска столица на културата 2019 са договорени, заяви Светлана Куюмджиева. Тя добави, че  по програмата Малки проекти, са одобрени 98 кандидати от кандидатствали   260 Те са от Пловдив,  Италия, Полша, Германия и Сърбия. В понеделник бъдат отворени поканите за проекти от градовете София, Варна и Велико Търново-дригите четири български града, кандидатствали за Европейска столица на културата 2019. Техният бюджет е от 500 000 лева, от които за проект сумата е до 50 000 лева, като събитията може да се проведат в самите градове,  а не в Пловдив.


По проекта  проекта „Махала“ е най-голямото  международно участие.  По проекта за остров „Адата“ от този месец  в Пловдив работят чуждестранни артисти.  Одобрените са 34 от 320 кандидати. Първите от тях пристигат през месец май в Пловдив.


Бюджетът на програмата  за 2018г. е в размер на  9 милиона, като предстои да бъде гласуван от Общинския съвет на Пловдив.