За една година арестуваните вчера служители на Здравната каса в Пловдив - Иван Деспотов и Владимир Манев, са източили 1  100 000 лева. Това стана ясно на специален брифинг на Прокуратурата в града. "Създавали виртуални аптеки фантоми за източване на пари от скъпи лекарства за болни от хепатит", казаха от прокуратурата. Обвинението е за документна измама и за подкуп. Вчера източени са 89 000 лева, с тази сума са хванати двамата служители. Порочната схема е действала от една година. Вчера са арестувани шестима души, а двама от тях са освободени и ще бъдат свидетели по процеса. Четирима остават в ареста.
Иван Деспотов и Владимир Манев са действали от около година в престъпна схема. Те са създавали дружество фантом-аптека, която реално не е работила и не е съществувала. Наемали са фармацевт, тъй като само с негов подпис може да се взимат лекарства от здравна каса. Този фармацевт си е имал и реално действаща аптека. Той винаги е бил един и същ. Освен това в схемата, като посредник, е бил нает социално слаб човек, който вече се е замогнал. Този човек е бил управител на дружеството. Един път пациентите, болни от хепатит, реално са получавали лекарствата си. Втори път, в рамките на месец, престъпната група е взимала отново от здравна каса лекарствата, на името на пациентите, но без реално те да подозират това. Лекарствата са изключително скъпи. Едно от тях струва около 25 000 лева, съобщиха на брифинг окръжният прокурор на Пловдив Румен Попов, заместникът ми Галин Гавраилов и шефът на полицията Атанас Илков. Разследващите обявиха още, че директорът Иван Деспотов и подчиненият му - шефът на отдел контрол Ивайло Манев, на практика не са осъществявали почти никакъв контрол, както им е вменено по служебни задължения над аптеките в областта, които имат сключени договори със здравната каса. В пловдивско има 237 такива аптеки. Вчера, когато са били спрени за проверка, всичките 89 000 лева са били намерени в държавните служители. Схемата е била следната: След като се източват парите от здравна каса, първоначално сумата отива при поставеното лице. Това лице се обажда на Деспотов и му дава част от сумата. От своя страна Деспотов звъни на подчинения си Манев и също му предоставя пари. Окръжният прокурор подчерта, че вчера при проверка в дома на Деспотов са установили изключително луксозен начин на живот. Такъв, какъвто не кореспондира със заплатите на държавните служители. Измамата е засечена от НЗОК. Има период от около 2-3 месеца, в които регионалната здравна каса в Пловдив подава заявките за лекарствата към НЗОК. В този период, докато НЗОК разреши плащане на лекарствата, дружеството фантом бива закривано, след като парите се вземат и след това на негово място се появява ново дружество със същите лица - фармацевт и управител. Преди 2 седмици са били източени 89 000 лева. Вчера отново от здравна каса са източили същата сума пари. Предвиденото наказание за документна измама е от 10 до 20 години, а за получаване на подкуп в големи размери - от 3 до 15 години. Разследващите казаха, че по-голямата сума от източените пари са получавали държавните служители. Стана ясно още, че социално слабото лице, което е било посредник изведнъж рязко е забогатяло. Разследването по случая продължава. На пресконференцията  добавиха, че има замесени и други служители на здравна каса, които са подписвали документите и фалшивите рецепти по нареждане на шефа си Иван Деспотов. Задържаха още собственика на верига аптеки Николай Александров и мъж, който е изпълнявал ролята на подставено лице в продължилата година корупционна схема.

Прокурор Попов разясни как е било осъществено източването. Служителите от здравната каса в Пловдив са давали информация за тежко болни, преди всичко хора с хепатит С, на собственика на аптеките. От своя страна Николай Александров е наел човек, който да регистрира три виртуални аптеки, на които НЗОК е превеждала средства за лекарствата на тези болни. По този начин един медикамент се заплаща на два пъти.

Подставеното лице е подписвало документите, изтегляло е парите от банка, а след това ги е предавало на собственика на реално съществуващите аптеки. Той от своя страна е наемал за фалшивите аптеки фармацевти, които са получавали заплати, но не са ходили на работа.

По време на зрелищната акция вчера, която продължи няколко часа, в автомобила на задържаните бяха открити около 50 000 лева и торби с лекарства.

Иван Деспотов и Владимир Манев са привлечени като обвиняеми именно за получаването на подкуп от петдесет хиляди лева от Николай Александров както и за документна измама, съобщиха още от държавното обвинение.