
Хиляди медицински сестри, лаборанти и рехабилитатори се събраха днес в София в знак на недоволство срещу унизителните условия, в които са принудени да се трудят, съобщи Clinica.bg. Протестът бе организиран от Българската асоциация на специалистите по здравни грижи и получи подкрепата на КНСБ, Българския лекарски съюз, Българския зъболекарски съюз, Българския фармацевтичен съюз. Съпричастност към него изразиха и професионалните организации на медицинските сестри от Балканите - Албания, Косово, Черна гора, Сърбия, както и от тази в ЕС.
Площад „Независимост" пред Министерски съвет побеля от основателното и дълго задържано недоволство на медицинските специалисти у нас. Близо 3000 сестри, акушерки, лаборанти, рехабилитатори се стекоха в работните си униформи, за да поискат достойни условия на труд и възможност да практикуват професията тук, вместо да станат поредните клиенти на Терминал 2.
„Не искаме вече да сме невидими, изискванията към нас ежедневно се увеличават, а получаваме мизерно заплащане. Г-да управляващи, добре работеща болница не се прави насила, а с мотивиран персонал. Все още сме тук, позволете ни да продължим да работим в България", каза Лидия Миленова, сестра от Трета градска болница в столицата, изразявайки на практика исканията и на всички нейни колеги.
Промяна на модела на финансиране,
стартово възнаграждение от три минимални заплати или 1500 лв., както и ясни правила на работа поискаха за пореден път специалистите по здравни грижи. Те настояват и за ясен стандарт по колко сестри трябва да има на брой пациенти в болниците и извън тях. Заради липсата на кадри в момента такива правила няма и в лечебните заведения масово липсват сестри, които да се грижат за болните. В същото време заради мизерните заплати и малкото останали се принуждават да работят на няколко места, което води до пълната им изнемога и прегаряне. В момента стартовата заплата у нас за специалистите по здравни грижи е 286 евро и е най-ниската в ЕС. В Дания тя е 3194, в Германия - 2411, Испания – 1415, дори в Румъния е по-висока – 306 евро.
Време е да спрем да мълчим и да се борим за промяна, ние изчезваме, загиваме, над 20 000 наши колеги са извън България, категорични бяха здравните специалисти. Затова те ще входират още в понеделник декларация с основните си искания в Министерски съвет и Парламента. Тя е адресирана лично до премиера Бойко Борисов, председателя на здравната комисия д-р Даниела Дариткова и до здравния министър Кирил Ананиев.
Спасяването на здравните грижи е спасяване
на нашето бъдеще, то не е политическо оцветено, здравеопазването е надпартийно и за това е нужно разбиране, казаха още протестиращите. Подкрепа на справедливите искания на на професионалистите по здравни грижи дадоха лично и от ръководството на Българския лекарски съюз.
Скъпи колеги, вие имате основание за тези протестни действия, вашият труд не е оценен и не се заплаща подобаващо, работите на няколко места и често мизерствате, каза д-р Галинка Павлова, зам. председател на съсловната организация на лекарите. Към нейните думи се присъедини и председателя на Столичната лекарска колегия д-р Асен Меджидиев. Подкрепа те получиха лично и от Пол Дьо Рав, генерален председател на Европейската федерация на сестринските асоциации.
Бойко чуй ни, призова той от трибуната на протеста.
Не само Бойко, президентът и всички народни представители трябва да са тук, поде думите му д-р Иван Кокалов, зам. председател на КНСБ. "С един митинг няма да стане, но трябва да ги извоюваме с битка, даром нищо не се дава, всеки ден трябва да сме там, където се решава как се разпределят парите. Време е да спрем с голите обещания, всички им се покланяме, а сме ги поставили в мизерните условия, с мизерните заплати", добави той.
„Днес сме много повече, на нашия гръб се проведоха необмислени реформи, политиците се подиграха с нас, повече така не може.Няма да допуснем да се погазват правата ни, няма да се страхуваме, ние искаме само това, което ни се полага за високо квалифицирания ни труд, категорична беше и Милка Василева, председател на БАПЗГ. Тя обеща, че с това борбата на професионалистите по здравни грижи за достоен труд няма да спре, защото сестринството и здравните грижи трябва да бъдат спасени сега.