Техническият университет – филиал Пловдив е организатор и домакин на Седмата международна научна конференция „Техника, технологии и системи“ - ТЕХСИС 2018. Това е едно от най-значимите научни събития в областта на инженерните науки в страната и е част от традиционните Дни на науката на Техническия университет - София. В продължение на три дни ще бъдат представени и обсъждани научни проблеми и постижения в тематичните направления: автоматика и системи за управление, електроника и електротехника, информационни и комуникационни технологии, машиностроителна, транспортна и авиационна техника, индустриален мениджмънт и природни науки.
В ТЕХСИС 2018 участват със 70 доклада учени от България, Чехия, Турция и Македония. Над 20 от докладите са от чуждестранни учени. Подготовка за участие в ТЕХСИС 2018 започва от началото на годината. За да бъде допуснат един доклад на научната конференция, той трябва да премине през „ситото“ на рецензенти, които оценяват качествата на научния труд. В разработването на докладите са включени не само изтъкнати учени, но също така докторанти и студенти. В Програмния комитет на конференцията са включени учени от България, Чехия, Румъния, Австрия, Франция, Турция, Латвия, Нова Зеландия и Алжир.
В първия работен ден на конференцията ще бъдат изнесени и обсъдени два пленарни доклада. Професор д-р Франтишек Зезулка от Техническия университет в Бърно, Чехия е посветил своята разработка върху основните идеи, изисквания и съответстващи принципи и технологии, които да позволят да се постигнат целите на Индустрия 4.0. Българските учени пречупват в своите доклади различни аспекти на Индустрия 4.0 през призмата на националната икономика.
Вторият пленарен доклад на конференцията ТЕХСИС 2018 е на проф. д-р Седат Сюнтер от университета във Фират, Турция и е посветен на интелигентните електронни системи в областта на така наречената силова електроника.
Според председателя на Организационния комитет на ТЕХСИС 2018 проф. д-р Въльо Николов – директор на Техническия университет – филиал Пловдив, конференцията е отлично място за изява на български и чуждестранни учени. „Тя ни дава възможност да съизмерим научните си достижения с колегите ни от много страни и да бъдем полезни на българската индустрия“ - заключи проф. Николов.