
Дадо на 86 години с кръвно на космонавт изуми лекари и студенти. Това стана по време на проведения на площад "Централен" в Пловдив Световен ден на хипертонията. През целия ден в специално изграден пункт специалисти мериха безплатно кръвното налагане на гражданите с електронни апарати снабдени с Afib-технология за откриване на предсърдно мъждене, без ЕКГ. Освен това специалисти информираха и консултираха гражданите за съвременните методи за профилактика, диагностика и лечение на хипертонията и усложненията й при възрастни и деца- Кампанията се организира по традиция от Българската лига по хипертония.
"Приятно сме изненадани от големия интерес, проявен от гражданите за здравето им. Само до 16.30 часа през нашия пункт минаха над 500 граждани. За наше, а и най-вече за тяхно удовлетворение кръвното налагане на почти всички е в нормите, няма драстични отклонения. Дори имахме интересен случай. През пункта мина 86-годишен мъж чието кръвно налягане бе с показатели 120/83. Той е готов за космонавт", заяви д-р Виктория Станчева. В кампанията активно участваха и студенти по медицина от Пловдив. В УМБАЛ "Свети Георги" също се проведе кампания по безплатно мерене на кръвното налягане.
На 17 май Българската лига по хипертония традиционно отбелязва Световния ден на хипертонията, която продължава да бъде глобален и социално значим проблем с тенденции към влошаване. В партньорство с Български червен кръст, фондация „Национална мрежа Сърце за сърце“, Асоциацията на студентите медици в България, Microlife България и други, в 11 града от страната ще се проведе здравна кампания под надслов „ Нормално кръвно налагяне-нормален сърдечен ритъм-превенция от инсулт". Артериалната хипертония е сериозен медицински, социален и икономически проблем в световен мащаб, който засяга все повече млади хора и деца. Тя заема особено важно място сред сърдечно-съдовата патология, от една страна, като заболяване, а от друга - като самостоятелен рисков фактор, водещ до влошаване качеството на живот и преждевременна смърт. Артериалната хипертония често става причина за сърдечносъдови усложнения, мозъчен инсулт, инфаркт на миокарда, сърдечна и бъбречна недостатъчност. Всяка година 7 млн. души по света умират, а 1,5 млрд. развиват усложнения на артериалната хипертония. В България смъртността от сърдечносъдови заболявания е изключително висока - 67.5% от всички смъртни случаи, като 9.3% от тях се дължат на хипертонична болест. У нас болните от хипертония са 2 млн. души. Всеки шести хипертоник не знае за заболяването си, а всеки трети - пренебрегва високите стойности на кръвното си налягане. Възрастовата граница все повече спада, юношите с хипертония у нас са около 5%. За България заболяванията от артериална хипертония е около 45% за хората в напреднала възраст, като по данни от ежегодните срезови проучвания на Българската лига по хипертония, провеждани в Световния ден на хипертонията, процентът на хората с добре контролирани стойности на артериалното налягане е между 35 и 45%. Процентът не резистентните хипертоници в световен мащаб е между 10 и 20%. Докато за артериалната хипертония съществуват много възможности за лечение, то за изброените усложнения от нейното закъсняло и недостатъчно лечение, не винаги има достатъчно добро лечение, особено, ако е приложено късно, което да осигури не само удължаване на живота, но и живот в комфорт. Акцент на тазгодишната кампания на БЛХ е връзката между артериалната хипертония и мозъчно-съдовата болест.