Цели семейства с деца, заразени със СПИН, се лекуват в инфекциозна клиника в УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив. Нейният началник проф. д-р Марияна Стойчева поясни, че половината от тях са високо образовани и интелигентни хора.
Общо в клиниката лечение провеждат 200 от регистрираните в България 2800 души. Възрастовата група на пациентите е много широка – от новородени бебета до 72-годишни. Едва 37% са наркозависимите, останалите са заразени по полов път, като в пловдивския поток не преобладават мъжете, които практикуват секс с мъже, предаването на болестта е станало по хетеросексуален път.
Заради огромната социална значимост на заболяването ХИВ/СПИН ще бъде поставено във фокуса на специалистите по време на шестата Национална конференция, която Южнобългарското дружество по инфекциозни болести, епидемиология и паразитология организира от 1 до 3 юни 2018 г. в Цигов чарк. Болестта трябва да се разпознава възможно най-рано, защото това рефлектира върху прогресията на заболяването, посочи проф. Стойчева. Ако терапията бъде започната навреме, се гарантира по-добро качество на живот на болните и в не малко случаи десетилетия преживяемост. Когато с медикаменти се поддържа ниска концентрация на вируса, пациентите не са заразни, а това е най-важното за обществото, тогава може да се говори за овладяване на разпространението на инфекцията, посочи проф. Стойчева.
Тя припомни, че терапията е безплатна за носителите на вируса, поема се от Министерство на здравеопазването. В момента кризата с доставката на медикаменти е решена - докато приключат търговете, снабдяването се поема от болниците, тъй като лечението не бива да се прекъсва. То се провежда цял живот, като някои пациенти приемат само по едно хапче на ден, посочиха от клиниката.
Вторият акцент в работата на конференцията са екзотичните инфекциозни и паразитни болести, посочи проф. Стойчева. През ваканционните месеци движението на потоци от българи в чужбина нараства няколко пъти и е възможно у нас да се появят екзотични и рядко срещани у нас инфекции като жълта треска, Ебола, Денга, Западно-Нилска треска, Легионелоза, Холера, Малария. Бразилия и съседните ѝ страни от Южна Америка регистрират най-голямата от 50 години насам епидемия от жълта треска. Заболяването протича тежко при 15 – 25% от случаите с леталитетът до 50%. Започва през 2016 г. и бързо се разпространява от джунглата към големите градове. В Африка жълтата треска също периодично причинява епидемии.
Всички екзотични болести трудно се диагностицират и е добре инфекционистите да знаят, че лабораториите към Центъра по заразни и паразитни болести се на тяхно разположение, за да уточнят възможно най-бързо състоянието на пациентите. Инфекционистите от клиниката напомнят на тези, които ще пътуват до екзотични дестинации , преди заминаването си задължително да се консултират със специализирания кабинет в РЗИ Пловдив за съответните ваксини и предпазните мерки, които трябва да вземат.