Ученици и учители  преминаха през Главната улица в Пловдив в празнично шествие по повод 24 май  Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.  Сред тях бяха Митрополит Николай, областният управител Здравко Димитров, директорът на Регионалното управление по образованието Иванка Киркова В празника се включиха: заместник-кметовете Александър Държиков и Стефан Стоянов,  кметовете на райони Костадин Димитров, Георги Стаменов, Борислав Инчев, Николай Чунчуков, омбудсманът на Пловдив Борислав Стаматов, просветни и културни дейци. По пътя си те бяха приветствани от насъбралите се хора.стигна до площад "Централен", където празничната програма продължава., където  продължава празничната програма с участието на Биг Бенд-Пловдив, Арт войс Център, състав от Академията за музикално и танцово изкуство, трио "Сопрано" и други изпълнители.
Тържествата започнаха в Актовата зала на Хуманитарната гимназия „Св.св. Кирил и Методий”, където през 1851 година за първи път е отбелязан празника по инициатива на Найден Геров.  В залата и тази година бяха връчени отличията – Почетен знак на Пловдив и почетна значка и грамоти на учители за техни заслуги. Почетен знак тази година получиха 5 пловдивски училища и детски градини, които празнуват юбилеи. 15 учители бяха отличени с почетни значки за заслуги и още 6 получиха грамоти и парични награди.
Бяха поднесени венци и цветя пред паметника на светите братя Кирил и Методи и Имаше и празнична литургия, отслужена от Пловдивският митрополит Николай.  Приветствие произнесе началникът на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова, а след това официалните гости поведоха празничното шествие до площад Централен.
Денят на българската просвета, култура и на славянската писменост е най-светлият, най-емоционалният, най-обичаният и най-обединяващият празник, който българите почитат в своя празничен календар. Това каза в словото си за празника  председателят на Общинския съвет в Пловдив Савина Петкова. В този ден изразяваме почитта и благодарността си към делото на  светите братя Кирил и Методий, техните ученици и поколенията след тях писмовници, оставили следа в културната и духовната история на България и на целия славянски свят”, каза Петкова. По думите и, в този ден изразяваме почитта си към българското слово и писменост, дали ни повод за национално самочувствие, допринесли за националното ни въздигане и позволили ни да дадем своя принос в изграждането на модерната европейска цивилизация с интелекта и таланта на българските творци, на хората на културата, просветата и науката.
„За нас пловдивчани, 24-ти май е и особен повод за гордост. Именно тук, в Европейската столица на културата, преди 167 години за първи път крехките гласчета на учениците на Найден Геров в Епархийското училище гордо и непоклатимо прогласиха почитта си към делото на Светите братя Кирил и Методий”, каза Савина Петкова. „В ден като днешния думите не стигат да изразя своята  признателност и уважение към всички вас просветители и пазители на духовността. На този светъл празник пожелавам на всички дейци на културата, науката и образованието здраве, вдъхновение и творческа енергия, с които да градите и пазите устоите на българщината”, завърши Савина Петкова.