"Епидемия" от отлепени ретини предизвикаха неимоверно високите летни температури в Пловдив. Това каза началника на очна клиника в Университетска болница "Св. Георги" проф. д-р Нели Сивкова. Там вече са оперирани повече от 30 души - през юли интервенциите са 20, останалите десетина са приети този месец.
В горещините организмът се обезводнява, а стъкловидното тяло на окото, което е гелообразно, се втвърдява и предизвиква разкъсване на ретината, известна като мозъка на зрителния орган, обясни тя. А най-лошото е, че за пациента няма никакви симптоми – нито болка, нито зачервяване. Той разбира едва, когато неволно закрие едното око с ръка. Тогава установява, че не вижда добре и осъзнава, че нещо се случва със зрението му. По-застрашени са хората с късогледство, над 55-годишните и оперираните за катаракта.
Лечението е само оперативно – локализират се зоните на разкъсване, третират се със студ или лазер. След интервенцията зрението обикновено се възстановява изцяло. Престоят в стационара е до 3-4 дни, но пълното излекуване става след около три месеца.
Ако лечението се проведе по-късно от 3-4 месеца след разкъсването на ретината, шансовете за възстановяването й се свеждат почти до нулата, подчерта проф. Сивкова.