Около 570 000 смъртни случая в ЕС или приблизително една трета от регистрираните като цяло биха могли да бъдат предотвратени. Това показват данните на Европейската статистическа служба "Евростат" за 2016.
Общият брой на смъртните случаи в ЕС е бил около 1,7 милиона души.
Конкретно за България данните за Евростат показват, че 42 процента от смъртните случаи биха могли да бъдат предотвратени. Става дума за т. нар. "предотвратима смърт" – тоест, такава каквато би могла да бъде избегната или отложена чрез качествени медицински услуги и технологии.
По-зле от нас в тази класация са Словакия с 44.2%, Литва 47% и Румъния с 48.6%.
Според данните на Евростат най-малък е този процент във Франция с 23.6%, Белгия с между 30 и26%, Холандия с 26.6% и Полша с 29.9%.
Сърдечно-съдовите заболявания са най-честата причина за смъртните случаи в ЕС, като според европейската статистика около 180 500 от тях е можело да бъдат предотвратени. На следващо място са инфарктите, следвани от колоректалния карцином, рака на гърдата, хипертонични кризи и пневмония.
Индикаторът за предотвратима смъртност трябва да се използва в глобален контекст на оценките на здравните системи, отбелязват от Евростат, като посочват, че ЕС поставя все по-голямо значение за оценката на ефективността на системите за здравеопазване. Макар този индикатор да не представлява окончателно или уникално измерване на качеството на здравните грижи в държавите-членки, той дава известна индикация за качеството и ефективността на здравните политики в дадена страна, допълват от там.