През 2013 се навършват сто години от погрома над тракийските бежанци. Като потомък на тези българи, още днес пращам на президента Росен Плевнелиев книгата на проф. Милетич „Разорените българи“. Това заяви екскметът на Пловдив Славчо Атанасов, който пита държавния глава поставил ли е пред труската страна въпроса за прогонените българи от Източна Тракия и тяхното обезщетяване.

Изненадан съм защо г-н Плевнелиев не е попитал турската страна един от най-важните въпроси за разорените и прогонени българи от Източна Тракия. След като е водил разговор на високо държавно ниво, независимо дали е имал преводач и протокол със себе си, би следвало, като държавен глава да постави този важен за стотици хиляди българи проблем. Още повече, че е получил претенции от турска страна за връщане и предоставяне на български имоти, коментира бившият пловдивски кмет Славчо Атанасов.

Разбирам, че г-н Плевнелиев през годините се е занимавал основно с бизнес дела и създаване на офшорки и не е имал време да прочете книгата на проф. Любомир Милетич „Разорените българи“, където подробно е описан погромът над нашите сънародници в Източна Тракия. Не е грешно обикновен гражданин да не знае за тези неща, но е опасно, когато един президент не е наясно как да защити националните интереси, каза още Славчо Атанасов и добави, че още днес ще купи и изпрати на президента един екземпляр от книгата на проф. Милетич, за да може държавният глава да се запознае с проблема.

Още през 1925 година Турция подписва така наречения Ангорски договор, според който турската държава се задължава да обезвъзмезди всеки един от нашите бежанци от Източна Тракия. Според изчисления на българското външно министерство, които са потвърдени и от международни институции, имотите на българите само от Източна Тракия са на стойност минимум 10 милиарда долара по курса от 1997 година. Още 500 милиона долара струват имотите на бежанците от Малоазийското крайбрежие, като не е ясна стойността на българските имоти, останали в Цариград. Според Карнегиевата анкета, в геноцида срещу българите през 1913 година, загиналите са над 150 000, разорени са 40 000 недвижими имоти, изоставени от бежанците са над 3 милиона декара плодородна земя, а 10 чисто български села в Източна Тракия са имали съдбата на Батак, населението им е избито до крак, а селищата са изравнени със земята.

Тези въпроси трябваше да постави г-н Плевнелиев на срещата с турския висш сановник, а не да произнася празнични речи, защото България отдавна не е част от Османската империя и не е васална на Турция държава, коментира Славчо Атанасов. Основен принцип в международната политика е така наречената адекватна резипрочност и точно тук е провалът на г-н Плевнелиев като президент и политик – вместо да защити българските интереси, той е позволил на турския вицепремиер да се държи като онбашия, допълни още Славчо Атанасов. Недопустимо също е мълчанието на основните политически сили по този скандал, никоя от партиите не защити националния интерес и дори не постави въпроса за обезвъзмездяването на българските бежанци от Източна Тракия. Това е тежък срам както за президента Плевнелиев, така и за цялата политическа класа в България, каза още бившият кмет на Пловдив.