Преподавателска академия започна Медицински университет-Пловдив. Учебната програма на модула „Комуникационни и презентационни умения” включва лекции и семинарни упражнения, които да помогнат на постдокторантите, младите учени и хабилитираните преподаватели да развият своите преподавателски умения.
Първите лекции бяха изнесени в Стара Загора от проф. Благой Маринов и доц. Мария Токмакова – преподаватели в Академията. Те бяха разнообразни и практически насочени.
Академията цели изграждането на компетенции в сферата на научното ръководство и академичното преподаване с лекции на теми, като „Дисертация за научна степен ДОКТОР НА НАУКИТЕ – структура, правила, изисквания, публикации“ и „Структура и подредба на мултимедийна презентация, презентационни параметри и дизайн“, както и „Управление на проекти. Комуникация с неправителствени и пациентски организации.“
Обучението в Преподавателската академия е базирано на интерактивните методи, които въвличат и ангажират участниците, провокират тяхната активност, стимулират творческото им мислене и изграждат практически умения.
Особен интерес сред всички предизвикаха семинарните упражнения. Те дадоха възможност на обучаващите се да покажат способностите си, както и новите неща, които са усвоили от опитните преподаватели.
Участниците в Преподавателската академия бяха разделени на групи и на всяка група бе поставена задача да подготви презентация на различна тема, свързана с уменията да се прави научен маркетинг, да се мотивира и да се привличат партньори. Така проведеното обучение помогна да се развият умения за работа в екип, за по-добро разбиране на чуждото мнение и приемане на различията, както и осигуряването на непрекъсната обратна връзка, което помага на преподавателите да предложат знания и информация, необходима на участниците.
Второто семинарно упражнение включваше индивидуални презентации на представителите на четирите групи, като всяко представяне беше записано с видеокамера.
Двете семинарни упражнения бяха последвани от оценяване на показаните презентационни и комуникационни умения и даване на конкретни насоки за подобряване на всяко представяне.
Преподавателската академия е една от основните планирани дейности по проект „Докторантско Обучение в МУ-Пловдив за Компетентност, Творчество, Оригиналност, Реализация и Академизъм в Науката и Технологиите - 2. Проектът е финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове. Първият модул на Преподавателската академия завърши с тест за усвоените знания и умения. Висока оценка за професионализма на лекторите, както и за активността и креативността на участниците в първия модул на Преподавателската академия дадоха чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев – ректор на Медицински университет – Пловдив, проф. Виктория Сарафян – ръководител на проекта и проф. Мариана Мурджева – координатор на проекта. Участниците в Преподавателската академия очакват с нетърпение следващия модул през септември.