
Болните от ревматоиден артрит от Пловдив и региона, които са над 2000 са изправени пред сериозен проблем, застрашаващ тяхното лечение. Причината е създаването само на една централизирана комисия в София, която да отпуска медикаментите на пациентите с ревматични заболявания от цялата страна. Новината съобщиха от Асоциация на пациентите с ревматоиден артрит (АПРА). Проблемите са свързани с трудната подвижност на пациентите, нуждата от придружители, транспортни разходи, отсъствие от работа и други рискове. Сред тези 2000 души има млади хора в работоспособна възраст, чието пътуване но столицата за лекарства би се отразило косвено и на бизнеса в Пловдив и региона – претърпяване на загуби от болничен престой, принудителни отпуски и други. В Асоциацията на пациентите с ревматоиден артрит са получени десетки сигнали от жители на Пловдив, които са силно притеснени и желаят да научат повече за възможностите и правата си в тази тежка и неясна за тях ситуация.
В тази връзка АПРА организира дискусия на тема: Ранен достъп до ревматолог – Европейски препоръки“. Тя ще се състои в понеделник, 16 юли от 10.00 часа в залата на ДКЦ 1
С нея се цели да се информират и обществото и всички заинтересовани страни в процеса колко важен е ранният достъп до получаване на диагноза и започване на адекватно лечение, което да доведе до по-качествен живот на пациентите. Ще се говори и за практиката за ранен достъп в другите европейски страни и препоръките на Европейската лига за борба с ревматизма. След събитието ще бъдат изготвени препоръки от ревматолозите и пациентите, които да послужат в последваща кръгла маса в НЗОК, в присъствие на експерти от НЗОК, пациентски организации, председателя на Българско дружество по ревматология, Национален консултант по ревматология и експерти в областта.
Програмата на дускията включва:
10:00 ч. - 10:15 ч. „Лечението на ревматичните заболявания и как ранното започване на лечение спестява финанси“ – проф. Анастас Баталов, ревматолог и специалист по вътрешни болести, ръководител катедра в Медицински университет Пловдив
10:15 ч. – 10:30 ч. „Социалната цена на отлагането на ранно лечение на ревматични заболявания“ – д-р Иван Горанов, ревматолог, началник на Отделение по ревматология в МБАЛ "Пловдив"
10:30 ч. – 10:45 ч. „Предизвикателствата пред пациентите с ревматични заболявания“ - Сдружение АПРА
10:45 ч – 11:30 ч. Дискусия
11:30 ч. Закриване на дискусията
10:15 ч. – 10:30 ч. „Социалната цена на отлагането на ранно лечение на ревматични заболявания“ – д-р Иван Горанов, ревматолог, началник на Отделение по ревматология в МБАЛ "Пловдив"
10:30 ч. – 10:45 ч. „Предизвикателствата пред пациентите с ревматични заболявания“ - Сдружение АПРА
10:45 ч – 11:30 ч. Дискусия
11:30 ч. Закриване на дискусията
От АПРА са категорични, че в Община Пловдив съществуват отлични възможности за лечение на ревматични заболявания, за което има заслуга и местната власт. Наличието на Университетска болница осигурява високо ниво на експертност. Пловдив разполага с 4 клиники по ревматология, които провеждат лечение на ревматични заболявания и последващо проследяване. В Пловдив заседава и Експертна лекарска комисия за ревматични заболявания под ръководството на проф. Анастас Баталов. Тази комисия обслужва над 2000 пациенти от Пловдив и региона. Странно е обаче, че общината е предоставила за събитието в понеделник залата в ДКЦ 1. Мястото пред здравното заведение в момента е строителна площадка, заради започналите ремонти и за болните от ремватоиден артрит щебъде доста трудно да се придвижват между машини, изкопи, работници и прахоляк.