В рамките на обученията на деца от различните общности в Пловдив, с цел включването им в театралния спектакъл “Медея“ на Античен театър в Пловдив през юни 2019г., екипът на проекта изработи комбинация от пляскане с ръце и термини от старогръцката драма. Усвояването на тази „игралка“ се оказва много вдъхновяващо както за децата, така и за актьорите и творческия екип на проекта. На основата на тази комбинация ще се разработи и присъствието на децата в античната трагедия „Медея“ от Еврипид.
„Игралка“ е вдъхновение и за кампания в социалните мрежи в подкрепа на образованието по театър за деца. Чрез нея организаторите предизвикат деца, родители, баби и дядовци, познати и непознати да я разучат, да я играят помежду си и така да заявят подкрепата си за смисъла от обучение по театър за децата. То се случва непрекъснато и под най-различни форми, но би било прекрасно някой ден да стане възможно като избираема дисциплина в училищната програма.
Кампанията започва от 20.07.2018г. и ще продължи до 01.06.2019г.
Играта се разпространява в социалните мрежи и е наречена clipclapmedea. Съпроводена от видео-наръчник от Снежина Петрова – актрисата, която ще влезе в ролята на Медея, за да бъде разучена по-лесно. Освен удоволствие от игрово взаимодействие, участниците ще подобрят координационните си умения, ще научат термини от старогръцката драма и ще допринесат за по-голямата публичност на идеята.
Снимайте се и публикувайте записа във фейсбук с #clipclapmedea.
Участниците, чийто клипове съберат най-много лайкове, ще получат като подарък фланелки с логото на проекта, изработено от художника Дамян Дамянов.
Тези от вас, които успеят да мотивират и обучат над 20 човека на играта #clipclapmedea, изпратят клиповете по описания по-горе начин, ще получат по един безплатен билет за спектакъла „Медея“ на Античен театър през юни 2019г.
Ето и термините, които са част от #clipclapmedea:
ТРАГОС (трагедия), КОМОС (комедия), ДИТИРАМБИ (песни в чест на Дионис), АГО̀Н (драматургично състезание), ПРОА̀ГОН (предпремиера), АМФИТЕАТЪР, ОРХЀСТРА (място за актьорите и хорът), КОРИФЕЙ (водач на хора в трагедията), СКЕНЀ(палатка), ХОР, КОРИФЕЙ (водач на хора)