Уникално изпълнение на 7-годишната Анджелика-Гая Меркова и формация за автентичен фолклор „Куклици“ на „Родопска китка“ и „Мила ми е мамо Сивковскана гора“ взриви чуждестранната публика при откриването на Световното първенство по кану-каяк за юноши и девойки, мъже и жени до 23 години, което се провежда в Пловдив.

Анджелика-Гая е дъщеря на двукратния сребърен олимпийски медалист от Игрите в Сидни Петър Мерков и от 5-годишна е част от формацията „Куклици“. В церемонията по откриването взеха участие още представители на спортен клуб „Ера”, естрадно студио „Прима“, клуб по спортни танци „Сияна данс“ и фолклорен ансамбъл „Тракия“.

По време на церемонията вицепрезидентът на Международната федерация по кану-каяк Томас Кониецко даде изключително висока оценка на работата, свършена от организационния комитет до момента. Той подчерта, че за участниците са осигурени отлични условия и благодари на Българската федерация по кану-каяк за положените  усилия и чудесната работа, както и на държавата, общината и спонсорите за оказаната подкрепа.

„24 месеца преди Олимпийските игри в Токио, това е първото важно предизвикателство в кариера на много от юношите и важна стъпка към Игрите за младежите до 23 г. За всеки състезател това е лично предизвикателство и възможност за добро представяне и борба за място на подиума. Кану-каякът е вълнуващ и невероятно красив спорт, както за състезателите, така и за зрителите. И е хубаво да видим, че имаме участници от всички континенти, което доказва широкото разпространение на нашия спорт в световен мащаб“, заяви Кониецко.

Кметът на Пловдив Иван Тотев обяви, че градът се гордее с гребния си канал, който е един от най-добрите в света.

„Надявам се следващия път, когато дойдете в Пловдив да използвате и втория гребен канал, който общината ще изгради“, каза Тотев.

Припомняме, че Община Пловдив спечели делото за втория гребен канал. Решението на Върховния административен съд е от 24 юли, като е окончателно и не подлежи на обжалване. Вторият гребен канал е изключително важен за бъдещите домакинства на града на състезания по гребане и кану-каяк, тъй като политиката на международните федерации в двата спорта е да предоставя стартовете от най-висок ранг само на съоръжения, които разполагат с тренировъчно трасе.

Заместник-министърът на младежта и спорта Ваня Колева изтъкна, че Пловдив е град, който се гордее с богата спортна история, включваща 12 олимпийски шампиони в 5 вида спорт. 

„Делът на кану-каяка в тази престижна статистика е изключително сериозен с двете олимпийски титли и бронзовия медал на Николай Бухалов, пълния комплект олимпийски отличия на Ваня Гешева от Сеул и общо четирите й олимпийски медала, титлата и сребърния медал на Любомир Любенов. Това е история, с която се гордеем и която служи за пример на младото поколение български състезатели“, каза Колева.

Президентът на Българската федерация по кану-каяк Васил Мирчев пък изрази увереност, че първенството ще бъде успешно и запомнящо се.

„България се гордее с 4 титли и общо 17 олимпийски медала в кану-каяка. На гребния канал в Пловдив са израснали легенди на световния спорт и аз съм убеден, че тук ще продължат да растат шампиони и Пловдив тепърва ще дава големи имена на нашия спорт“, каза Мирчев и благодари за подкрепата на Министерство на младежта и спорта и Община Пловдив, чиято помощ беше много важна за организацията на шампионата.

В Световното първенство по кану-каяк участват на 1200 състезатели от 69 държави. България е представена от 30 състезатели, разпределени в 21 лодки.