Окръжна прокуратура-Пловдив привлече като обвиняеми 23 лица за държане на акцизни стоки без бандерол – цигари – престъпление по чл. 234 ал. 2 във връзка ал. 1 от Наказателния кодекс, за което е предвидено наказание от 2 до 8 г. “лишаване от свобода”.
До момента е установено, че цигарите са произвеждани в 5 незаконно работещи фабрики– в гр. Дупница, в гр. Горна Оряховица и в гр. Тутракан.
Общото количество на акцизните стоки без бандерол, които са били установени и иззети, е 42 тона тютюн на стойност близо 7 млн. лева, както и 190 000 кутии цигари от различни марки, на стойност 1 млн. и 500 хил. лева. По досъдебното производство са иззети всички машини и съоръжения от четирите фабрики за производство на крайния продукт – цигарите, обслужващата ги техника – мотокари, агрегати, климатични системи, охладители и др. Иззети са още 11 тежкотоварни автомобила, превозвали суровината за производство на цигарите и готовата продукция, която е била открита в тях, както и над 10 леки автомобила, свързани с производството и държането на акцизните стоки без бандерол, също и веществени доказателства, свързани с основния предмет на разследване по досъдебното производство на Окръжна прокуратура-Пловдив – пране на пари – престъпление по чл. 253 от Наказателния кодекс. По него предстои анализиране на доказателствения материал и повдигане, по преценка на наблюдаващия прокурор, на обвинения за посоченото престъпление. Работниците, които се трудили във фабриките получавали по 1500 лева за две седмици работа.
За времето от 02 часа на 24 август 2018 г. до края на същия ден са извършени 14 претърсвания и изземвания, огледи и др. следствени действия на териториите на областите Пловдив, Велико Търново, Силистра, Плевен, София, Кюстендил, Пазарджик и Варна. Установено е, че всяка една от фабриките за незаконни цигари е произвеждала средно около 100 000 кутии на ден. Предотвратено е производството на други кутии с цигари с материалите /тютюн, хартия, картон, целофан, фолио, ципер, филтри и др./, необходими за изработването им, които са намерени и иззети от пригодените помещения.
При проведените следствени действия са участвали прокурори от Окръжна прокуратура-Пловдив заедно със служители от сектор „Икономическа полиция“ при ОД на МВР-Пловдив.
На четирима от обвиняемите са взети мерки за неотклонение „парична гаранция“, а спрямо останалите 19 обвиняеми с постановление на наблюдаващия прокурор е постановено задържане за срок от 72 часа, като в този период от време ще се прецени необходимостта от внасяне в съда на искане за определяне на мярка за неотклонение „задържане под стража“.
Досъдебното производство продължава с активни следствени действия.
Подробности по случая бяха изнесени днес, 25 август 2018 г., на брифинг в Окръжна прокуратура-Пловдив, в който участваха Румен Попов, окръжен прокурор на гр. Пловдив, старши комисар Атанас Илков, директор на ОД на МВР-Пловдив и Георги Гешев, наблюдаващ прокурор от Окръжна прокуратура-Пловдив.