Експериментална пешеходна пътека се появи на ул. „Арх. Камен Петков“ до едноименната Професионална гимназия по архитектура, строителство и геодезия. Използвана е нова технология, като първоначално върху паважа са нанесени два различни вида грунд, а отгоре са положени термопластични знаци.

„Целта ни е да имаме трайно отбелязана пешеходна пътека, която да е видима не само със задължително поставените по наредба знаци, а и със самата си визия върху пътното платно. Поредният ни опит за дълготрайни пешеходни пътеки върху паважните улици е продължение на мерките за опазване живота и здравето на всички жители и гости на Пловдив, и най-вече на децата“, коментира директорът на ОП „Организация и контрол на транспорта“ инж. Борислав Кръстев.

Ако новата технология даде очаквания резултат, това ще направи възможно по-бързо да се постави маркировката за пешеходни пътеки по паважните улици, която да допълни обозначаването им с пътни знаци. Успешен се оказа опитът с направената преди около година първа пешеходна пътека от бетонни ивици на ул. „Богомил“ до училище „Васил Левски“, на която тези дни предстои освежаване. Заедно с район „Централен“  в момента се оформят още две такива пешеходни пътеки – на ул. „Преслав“ до площад „22 септември“ /Гроздовия пазар/ и до пощата на бул. „Пещерско шосе“.

Според изготвения в „Организация и контрол на транспорта“ разчет до 15 септември пътната маркировка във всички райони на града трябва да се обнови. Досега тя е изпълнена в „Централен“, „Западен“ и частично в „Източен“, предстои работа на пълни обороти в „Тракия“ и „Северен“. Всекидневно екипи на предприятието подават информация за качеството на свършената работа. При констатирани дефекти изпълнителите се връщат да ги отстраняват. Специални благодарности инж. Борислав Кръстев изказа към ОП „Чистота“, чието специализирано звено извършва цялото пътно маркиране в район „Южен“. Преди първия учебен ден около всички училища и детски заведения се подновяват осветлението и пътните знаци.

Директорът на ОП „Организация и контрол на транспорта“ напомни, че съгласно действащата нормативна уредба е достатъчно пешеходната пътека да бъде сигнализирана и само със знаци  – предупредителен знак А18 и Д17 „Пешеходна пътека“. Допълнително около учебните заведения са поставени знаци за ограничение на скоростта до 30 км/ч и „Внимание, деца!“, които да подскажат на водача на МПС и заострят вниманието му, че трябва да се движи с по-ниска скорост, като се съобразява с пътната обстановка и дава предимство на пешеходците. Според Закона за движение по пътищата пешеходни пътеки са и всички продължения на тротоарите върху пътното платно, независимо дали са обособени по съответния начин или не“, допълни инж. Борислав Кръстев.