Министърът на образованието  Красимир Вълчев е наредил да се извърши проверка във връзка с проблема с високата цена на комплекта учебници за девети  клас - 260 лева, тази година. Това обяви самият той днес в Пловдив.
Проблемът произлезе от факта, че тези учебници са по новите учебни програми и няма възможност да се купят употребявани или стари варианти, заяви образователният министър.
За следващата седмица е предвидена среща с издателствата за преговаряне по възможностите за намаляване на цените.
Министърът сподели мнение, че според него цените на част от учебниците са високи. Като отговор на журналистически въпрос дали се предвижда финансиране на училищата за закупуването на тези учебници Красимир Вълчев посочи, че към момента това не е предвидено в бюджета.
По думите му последните години с бюджета се правят редица крачки към по-добро финансиране на системата. Той каза, че в подготвяният за догодина бюджет за 2019 г. ще ума увеличение с 400 милиона лева на разходите за образование. С над 25 млн. лева ще бъдат финансирани дейности по интереси, а редица други дейности са разширени. Министър Вълчев припомни, че преди десетина дни бяха отпуснати 7 млн. лева допълнително за всички училища за училищни шкафчета за учениците от 1 до 7 клас.

През следващите години и десетилетия ще има недостиг на специалисти във всички сектори и професии, като най-голям ще е недостигът в инженерно-техническите професионални направления или секторите, които в момента дават най-висока добавена стойност. Това каза в Пловдив образователният министър Красимир Вълчев. Той посочи, че ще се търсят също така учители и лекари, а в момента в системата на училищното образование има недостиг на специалисти по природни науки и математика.
Днес все повече се забързва времето и необходимостта от индивидуализирани и специализирани знания, които дава висшето образование става все по-голяма, посочи министърът. Предизвикателствата пред системата на висшето образование са да допълни по ефективен начин микса от компетентности, които дава училището и да направи хората не само знаещи, но и творчески. Все по-малко висшето образование ще е основният източник на допълнителни знания и голямо значение ще имат уменията за учене и креативността. Днес в системата на висшето образование влизат деца, които са родени през 21 век, и които ще бъдат на пазара на труда и през 2050г. , когато голяма част от професиите няма да съществуват, а специалностите, по които учат, ще са се изчерпали.
Предизвикателствата пред системата са организационни, каза министър Вълчев и посочи, че е важно да се преструктурира приемът на студенти към професионалните направления с очакван недостиг на пазара на труда, а това може да стане чрез системата на държавните висши училища. Ще имаме добро висше образование, ако днес университетите инвестират в преподаватели, защото те ще продължат да са основният фактор в процеса на образование. А предизвикателствата пред преподавателите ще са да накарат хората да учат през целия живот.
Образователният министър Красимир Вълчев присъства на откриването на новата академична година в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тази година за първи път прага на университета прекрачват 3900 първокурсници.

Петдесет и осмият випуск на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ стартира с над 3900 нови студенти в девет факултета и два филиала, което се равнява на над 98% от акредитирания държавен прием на висшето училище. „Няма друг университет в страната, който да се похвали с такива резултати“, каза при откриването на новата учебна година днес ректорът проф. д-р Запрян Козлуджов.

Той уточни, че в момента в университета се обучават около 20 хил. студенти по 28 професионални направления, представени в над 130 специалности. Още толкова магистърски програми ще стартират след един месец. Пловдивският университет разполага и с единствения студентски кампус от западноевропейски тип, включващ мултифункционална спортна зала и комплекс от 4 общежития в непосредствена близост до една от сградите си – т.нар. Нова сграда на бул. „България“ №236 в Пловдив.

На официалното откриване на академичната 2018/2019 г. присъстваха министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, съветникът по вътрешна политика и гражданско общество на Президента на Р България Николай Копринков, Пламен Узунов – секретар по правни въпроси и антикорупция на Президента, заместник-областният управител на област Пловдив Петър Петров, заместник-кметът на Община Пловдив Стефан Стоянов и кметът на Район „Централен“ в Пловдив Георги Стаменов.

„Съобразявайки се с предизвикателствата на времето, в което живеем, ние трябва да продължим да съхраняваме и развиваме основните университетски принципи. Реализацията на тези принципи  университетът все по успешно обвързва с променящата се обществена среда. Като предлага нови специалности, той се опитва адекватно да отговаря на новите потребности и да покрива ниши в полето на интелектуалния пазар“, каза още проф. Козлуджов.

„Образованието и образоваността са ценности сами по себе си. Те са от порядъка на извечните морални ценности. Университетското образование не е единствено и само прагматика и ние не подготвяме хора, готови да работят на ишлеме. Не това е целта на университета. Практическите умения и компетенции трябва да са производен продукт на една висока образованост, защото именно образоваността олицетворява безсмъртната същност на човешкия разум. Университът е средище, в което младите хора не само се образоват, а формират начин на мислене. Най-важното е да разберете, че държите съдбата и бъдещето си в собствените си ръце“, посъветва студентите ректорът проф. д-р Запрян Козлуджов.

По традиция той приключи речта си за откриване на новата академична година с притча. Днес тя бе посветена на смисъла на знанието: „Един кораб се повредил и го изкарали на док, за да го ремонтират. Оказало се, че никой не може да установи къде е повредата. Сетили се собствениците за един стар майстор и го повикали. Той дълго обикалял и оглеждал кораба. По едно време ударил с чук на точно определено място и казал: „Ето тук е повредата, тук трябва да ремонтирате. Услугата струва 1 милион долара.  „Ама как така 1 млн. долара“, възмутили се собствениците. „Та ти нищо не направи. Обикаля половин час и след това удари веднъж с чук“, казали те. „Вярно е, че ударих един път с чук“, рекъл майсторът. „Ударът струва 1 долар, но останалите пари са за това, че знам къде да ударя“. Изводът от притчата е: „Учете, за да познавате не просто технологията на работата с чук, а за да знаете къде и как да ударите, така щото ударът ви, основан на знанията, да бъде максимално продуктивен“.

„Ако желанията и мечтите ви не са постигнати в пълна степен, значи не сте положили достатъчно усилия и не сте платили пълната цена, за да се случи това. Мечтите са безплатни, но дълъг и скъп е пътят, който трябва да изминете, за да ги сбъднете“, каза още в откриващото си слово ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“.

„За първи в системата на висшето образование ще влязат и първокурсници, родени в началото на 21-ви век. По-голямата част от техните преподаватели са родени през 50-те, 60-те и 70-те години на миналия век. Самите студенти ще бъдат на пазара на труда през 50-те и 60-те години на настоящото столетие, в което светът ще изживее още много неочаквани трансформации, за които нито ние, нито университетите у нас и по света ще бъдат подготвени. Но това, което със сигурност можем да кажем днес, без да прогнозираме за бъдещето, е, че висшето образование със своя академизъм и преподаватели ще продължи да бъде онова място, което в най-голяма степен ще добавя широкия микс от знания и компетентности, необходими на бъдещия пазар  на труда. Това предполага и няколко парадокса, свързани с висшето образование. Единият от тях е, че преподавателите няма да са единствените източници на информация, но те ще ни дават най-ценните съвети, ще ни учат да мислим и да използваме информацията“, каза в приветствието си към студентите министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

За откриването на учебната година поздравителен адрес бе изпратен от Президента на Р България Румен Радев. „Едно от най-предпочитаните висши училища – Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“, е ключов фактор за просперитета на региона и страната. Успешното му сътрудничество с бизнеса и различни организации, както и реализираните важни за обществото проекти, формират високия авторитет на университета днес. Той е търсен партньор, който благодарение на богатия си опит и традиции предлага високо качество на образование, съвременна методи на преподаване и модерна материална база. Екипът на университета е доказал, че може да преодолява проблемите на съвремието и да дава на младите хора силата на знанието и успеха“, бе посланието на Президента, прочетено пред присътващите от зам.-ректора на ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. д-р Мария Стоянова. „Вярвам, че изпълнението на академичните цели, които сте си поставили за новата учебна година, ще разшири успешното развитие на университета като част от българската и европейската научна инфраструктура“, се казва още в поздравителния адрес.

Зам.-областният управител на Пловдив Петър Петров и зам.-кметът на Община Пловдив Стефан Стоянов също приветстваха преподавателите и студентите на ПУ „Паисий Хилендарски“ – както за избора им на учебно заведение и предизвикателствата на академичната среда, така и за светския живот и културното влияние на Пловдив – бъдещата столица на културата през 2019-а година.

Председателят на Студентски съвет във висшето училище Светослав Енчев окуражи първокусниците и ги информира за съдействието, което съветът оказва на всички възпитаници на ПУ „Паисий Хилендарски“.

Церемонията по откриване на академичната година традиционно включваше и ритуално предаване от абсолвентите на първокурсниците на символите на университета – издание на „История славянобългарска“ на Паисий Хилендарски и ключа и знамето на университета.