Тайните на науката и магията на въздуха и водата разкриха пред малчугани в Европейската нощ на учените преподавателите от Университета по хранителни технологии в Пловдив. Тя премина при изключителен интерес от страна на ученици, студенти и граждани. „Дейностите в рамките на „Европейската нощ на учените” целят утвърждаване на образа на учения, разбиране за важността на ролята му и неговата работа за развитието на обществото“, каза при откриването ректорът на УХТ проф. Кольо Динков. Той запозна публиката с постиженията и научните проекти на престижното висше училище, което тази година празнува 65 години от основаването си.
„Европейската нощ на учените тази година е посветена на Европейска година на културното наследство и на 65-та годишнина от създаването на хранителна наука, техника и технология у нас”, посочи от своя страна заместник-ректорът проф. д-р инж. Йорданка Алексиева. Тя представи целите на проект РЕФРЕШ, финансиран от Европейската комисия по дейностите „Мария Складовска Кюри” на програмата „Хоризонт 2020”, и допълни, че идеята е да се повиши общественото разбиране и ангажираност към науката, насърчавайки интереса на децата към научните дейности, технологията и инженеринга.
Малките гости на бяха въведени в „тайните на науката” чрез увлекателна научна анимация „Магията на въздуха и водата” и „Химия в чинията”, водени с професионализъм от гл. ас. д-р Ивелина Василева. Всички се забавляваха, като правеха химически експерименти, доказващи свойствата на водата и въздуха или откриваха несвойствени съставки в храните.
Доц. Гогова и майстор хлебар Лефтеров демонстрираха традиционни български обредни хлябове, обредни хлябове по света и видове походен военен хляб от Византийската империя и Второто българско царство. Гостите опитаха различни видове погачи, празнични и ежедневни видове хляб от цял свят. Те можеха да дегустират ръжено-пшеничен хляб с кориандър, славянски кравай, моряшки и войнишки хляб, кримски ръжен хляб с орехи и плодове, ръжен кралски шведски хляб с плодове, каирски, мономах, аркан хляб в керемида и в гювече. Специален гост бе и Костадин Шанков – един от участниците от „МАСТЪР ШЕФ”.
Гл. ас. д-р Илиян Добрев и археологът Румен Иванов демонстрираха как се прави сирене по възстановена древна технология в специален за целта реставриран съд, който е уникален, тъй като има само два такива в света – единият се намира в Археологическия музей в Англия, а другият – в България в УХТ.
Лоредана Морели представи италиански сладкиши, които бяха опитани с удоволствие от малки и големи.
Гостите се запознаха с традиционни ястия от различни региони на България чрез презентациите на преподаватели и студенти от катедра „Хранене и туризъм”. Специални гости на „Европейската нощ на учените“ бяха децата от Дома за деца, лишени от родителска грижа „Олга Скобелева“. Студентският танцов състав „Пълдин“ допринесе не само за доброто настроение, но и увлече гостите в ритъма на кръшното българско хоро.