Кризата с учителските кадри се разраства. За това информираха от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа. Само 10% от дипломираните педагози у нас стават учители. Данните бяха изнесени  от синдикалния лидер Юлиан Петров в Пловдив, където се провежда кръгла маса на тема "Реалности и перспективи на учителската професия" по повод международния ден на учителя.   Според него трябва да се вземат спешни мерки, тъй като тази професия  остава непопулярна у нас. Само  5% са младите учители до 35-годишна възраст, а около, а около 8% са тези между 35 и 55 години. Най-много са учителите на възраст между 55 и 59 години.
Около 8000 са учителите на възраст от 60 до 66 години, на които предстои пенсиониране. Всички тези данни показват, че ще има сериозен недостиг на учители в близките години. В момента техният брой в страната е 91 000.
"Може да се стигне до голям проблем с липсата на кадри, ако не направим учителската професия привлекателна. Увеличението на заплатите е факт, но само това няма да накапа младите да станат учители. Трябва да се подобрят условията на труд, да се ликвидират голямата бюрокрация и бумащината и отношенията с институциите и родителите да станят по успешни", каза още Юлиян Петров. Той добави, че в момента се търсят най-много преподаватели по математикя, информационни технологии и чужди езици.